Trump míří do Indie. Město postavilo třímetrovou zeď

Americký prezident Donald Trump v pondělí přicestuje na dvoudenní návštěvu Indie. Zahájí ji v Ahmadábádu, který se na jeho přijetí pečlivě připravuje. Město je střediskem domovského státu Gudžarát premiéra Nárendry Módího. Kromě toho chce Trump, který přicestuje s manželkou Melanií, navštívit v pondělí i slavný Tádž Mahal v Ágře, ášram v Sábarmatí, kde pobýval Mahátma Gándhí, a v úterý se sejít s indickými představiteli a personálem amerického velvyslanectví. Na závěr jej čeká večeře v prezidentském paláci v Dillí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

V Ahmadábádu povolali do ulic 10.000 policistů a kolem chudinské čtvrti vystavěli třímetrovou zeď, která zabrání pohledu na strádající. Módí vodí do Gudžáratu zahraniční návštěvy běžně, avšak jak uvedla agentura Reuters, místní lidé považují Trumpovu návštěvu za bezprecedentní.

Sábarmatí, kde žil bojovník za indickou nezávislost Gándhí, dělníci vyčistili fasády a zalili trávník. Trump, jehož newyorský byt je vyzdoben ve stylu francouzského krále Ludvíka XIV., má pro tento skromný příbytek vyčleněnu čtvrthodinu. Správa místa mu chce věnovat kolovrat, jaký používal Gándhí, i kopii jeho autobiografie.

V Ahmadábádu má Trump oslovit 100.000 lidí na novém kriketovém stadionu. Tam se přípravy poněkud zkomplikovaly, když se v silném větru zřítila brána nad vstupem, jímž má Trump projít. Rychle byla ale opravena.

Prezident ve městě stráví jenom tři hodiny, avšak mnohým se nelíbí, že jsou přípravy okázalé a drahé - přijdou na 12 milionů dolarů (277 milionů korun). Místní slum, jehož obyvatelům teče voda z kohoutků denně jenom 90 minut a z nichž mnozí vydělávají měsíčně ekvivalent 2400 korun broušením nožů v hotelích, se domnívají, že přednost mají dostat oni.

Několik z nich tvrdilo, že jim Módího nacionalistická Indická lidová strana (BJP) nabídla za účast na vítání Trumpa v ulicích 200 rupií (64 korun). Zástupce BJP to ale popřel. Trumpova kolona projede pečlivě připravenou trasou dlouhou 22 kilometrů.

Přijetí v Ahmadábádu bude od loňského podzimu druhým setkáním Trumpa s Módím. Oba byli loni v Houstonu na shromáždění, kde se hrál muzikál z indických filmových studií a předváděly tradiční tance. Organizátorem akce byla skupiny spojená s hinduistickými nacionalisty.

Analytici, jež citovala agentura AP, upozornili, že navzdory lesku Trumpova návštěva mnoho podstatného obnášet nebude. Pro Módího bude možná znamenat oddech od opozice, která kritizuje jeho politiku, od ekonomických potíží a protestů proti novému zákonu o občanství. Na Trumpově programu podle expertů není americko-indická obchodní dohoda, na níž se pracuje tři roky. "Dorážejí na nás (Indové) velmi těžce mnoho, mnoho let," řekl minulý týden Trump, avšak rychle dodal: "Premiéra Módího mám opravdu rád."

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zpochybnil čínské statistiky o COVID-19, Peking se ohradil

02.04.2020 16:56 Aktualizováno Peking se dnes ohradil proti středečním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že…

Čínské město Šen-čen zakázalo konzumaci psů a koček. Žába k večeři nevadí

02.04.2020 13:19 Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a…

Mezi Francií a USA vypukl spor o roušky. "Bitevním polem" je Čína

02.04.2020 12:04 V Číně podle agentury AFP vypukl boj mezi Francií a Spojenými státy o ochranné pomůcky, které jsou…

Čína hlásí 35 nových případů nákazy koronavirem, šest obětí

02.04.2020 11:05 V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy