Trumpův krok vůči Hongkongu je vměšování do Číny, píše komunistický list Žen-min ž’-pao

Za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny označil dnes čínský list Žen-min ž'-pao páteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení obchodních výhod, které USA poskytovaly Hongkongu. Podle tiskového orgánu vládnoucí komunistické strany je americký postup odsouzen k nezdaru.

Donald Trump
doporučujeme

Trump svým oznámením při tiskové konferenci v Bílém domě reagoval na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, jehož návrh ve čtvrtek schválil čínský parlament na plenárním zasedání. Normativní akt by mohl v této autonomní oblasti Číny výrazně omezit svobodu slova a opoziční politické aktivity.

"Všechen čínský lid je pevně odhodlán" postavit se proti vměšování zahraničních sil do záležitostí Hongkongu a hrubému vměšování do vnitřních záležitostí Číny, napsal podle agentury AP Žen-min ž'-pao.

"Tento hegemonický akt pokusu o zasahování do hongkongských záležitostí a hrubého zasahování do čínských vnitřních záležitostí čínský lid nezastraší a je odsouzen k nezdaru," zdůraznil deník. "Pokusy donutit Čínu vydíráním nebo nátlakem k ústupkům v základních zájmech včetně svrchovanosti a bezpečnosti... může být jen zbožným přáním a vidinou!" dodal.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy". Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Peking ale v posledních letech stupňuje snahy čím dál víc ovlivňovat tamní dění, za což je západními zeměmi kritizován.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status, Čína pohrozila sankcemi

15.07.2020 08:34 Aktualizováno USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií…

V Kazachstánu je smrtelnější nemoc než covid, tvrdí Čína. Úřady to popírají

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

V Mongolsku zemřel 15letý chlapec na dýmějový mor, 15 lidí v karanténě

14.07.2020 19:41 Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. Jak s odvoláním na místní zdravotní úřady…

Karanténa čeká 120 milionů Indů, Hongkong zpřísňuje opatření

14.07.2020 16:37 Aktualizováno Některé asijské země se nyní kvůli zvýšeným počtům nových případů nákazy koronavirem vrací k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy