Tým expertů z WHO navštívil Wuchanský institut virologie

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v čínském Wu-chanu pátrají po původu nemoci covid-19, dnes navštívili Wuchanský institut virologie. Informovala o tom agentura Reuters. Tým, který do Wu-chanu přijel v polovině ledna, po absolvování 14denní karantény v uplynulých dnech navštívil místní tržiště a nemocnice.

Wu-chan
doporučujeme

Po jízdě hustou ranní mlhu dorazil dnes tým WHO v čele s odborníkem Peterem Ben Embarekem k přísně střežené wuchanské laboratoři. "Těším se na velmi produktivní den, na setkání s klíčovými lidmi a pokládání všech důležitých otázek, které je nutné položit," uvedl člen týmu Peter Daszak při průjezdu do areálu.

Wuchanským institutem virologie se zabývá řada konspiračních teorií, podle nichž propuknutí nákazy ve Wu-chanu koncem roku 2019 způsobil únik koronaviru z laboratoře.

Většina vědců tuto hypotézu odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů, možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Někteří ale spekulují, že virus zachycený ve volné přírodě mohl být v laboratoři podroben experimentům, které zkoumaly riziko přenosu na člověka. Uniknout z laboratoře podle této teorie mohl prostřednictvím nakaženého zaměstnance, píše Reuters. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají. Někteří vyzvali Čínu, aby zveřejnila podrobnosti k vzorkům všech virů zkoumaných laboratoří, aby se zjistilo, který z nich nejvíce připomíná SARS-CoV-2.

Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nákazy.

Potvrzení původu viru podle agentury AP pravděpodobně potrvá roky. Odhalení zvířecího zdroje viru vyžaduje důkladný výzkum, včetně odběru vzorků, genetické analýzy a epidemiologických studií.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama