Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby, policista zasažen šípem

V Hongkongu se dnes vyhrotila situace kolem polytechnické univerzity, obsazené asi 200 studentů. Do pozdních hodin a až do pondělního rána místního času (dnešního večera SEČ) u objektu byli policisté a akademici, prodemokratičtí poslanci a jeden biskup a snažili se vyjednávat s policií. Demonstranti na policisty házeli při dnešních akcích zápalné lahve a další předměty a police pak pohrozila, že bude nucena použít ostrou munici.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

policie
doporučujeme

Policie podobně jako v předchozích případech použila proti protestujícím slzný plyn a demonstranti se bránili benzinovými bombami a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Šlo o jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii. Při dalším incidentu pak na policisty zezadu najížděl automobil. Jeden z policistů na něj vypálil dávku ze své zbraně, auto se obrátilo a ujelo.

Slzný plyn policisté nasadili po několika klidných ranních hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně. Studentští aktivisté naopak využili benzinových bomb, z nichž některé zapálily stromy mimo areál.

zdroj: YouTube

Police večer vyzvala radikální demonstranty, aby přestali používat zápalné bomby, šípy, auta a další smrtící prostředky. Pohrozila, že v opačném případě bude nucena sáhnout k silovým prostředkům včetně ostré střelby.

Některé části univerzitního kampusu dnes vypadaly spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými demonstranty na hradbách, kteří měli improvizované zbraně jako cihly, bedny zápalných bomb, luky a šípy. "Nechceme útočit na policii, jen chceme chránit náš kampus a chceme chránit Hongkong," řekl agentuře Reuters dvacetiletý student Chan.

V pondělí ve dvě hodiny ráno místního času (dnes v 19:00 SEČ) přišel k univerzitě hongkongský biskup Joseph Ha se skupinou prodemokratických poslanců a hovořil s policisty ve snaze zahájit dialog s policejním velitelem. "Nehodláme nikoho obviňovat, doufáme v poklidné řešení. Vidíte, že nemáme žádné masky ani zbraně, chceme jenom hovořit a pomoci zklidnit situaci," sdělil Ha. Policisté ale na skupinku namířili světlomety a přikázali jí okamžitě odejít.

Poslanec Fernando Cheung řekl, že policie odmítla s touto skupinou vyjednávat už několikrát. Snažil se telefonovat hongkongské správkyni Carrie Lamové a požádat ji o to, aby pomohla lidem na univerzitě v klidu a bezpečí odejít bez hrozby, že budou zatčeni. Spojení s Lamovou se ale nepodařilo. Cheung si myslí, že mnoho studentů chce univerzitní areál opustit. Nejdůležitější podle něj je zabránit policii použít ostrou munici.

Místní tisk píše, že studenti jsou přesvědčeni, že jsou v policejním obklíčení. Ze snímků z místa je patrné, že policisté u sebe mají poloautomatické zbraně. Vyzvali všechny, aby místo opustili jediným průchodem, který byl ponechán na severní straně kampusu. Podle přítomného sociálního pracovníka se ale lidé bojí výzvy uposlechnout, protože, ti, kdo to učinili, byli zatčeni. Podle tohoto zdroje jsou uvnitř kampusu i děti staré 11 a 12 let, chtěly by odejít, ale bojí se.

Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, která zůstává obsazena aktivisty. Ti ji využívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Po dnešní půlnoci místního času (dnes večer SEČ) zaplavilo ulice poblíž polytechniky několik tisíc lidí. Jeden z nich řekl, že nejde jen o to podpořit ty, kdo jsou uvnitř, ale dát najevo nesouhlas s postupem policie.

Šest měsíců trvající protivládní protesty ve finančním centru se 7,5 miliony obyvatel poznamenalo vzrůstající násilí, ačkoli účast na demonstracích se podle agentury AP postupně snižuje.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočníci přepadli a zapálili mladou Indku, měla vypovídat o znásilnění

05.12.2019 14:19 Skupina útočníků v severní Indii dnes přepadla a zapálila mladou ženu, která byla na cestě k soudu,…

Vládní úředníky stihl drsný trest. Něco takového Turkmenistán ještě nezažil

05.12.2019 10:32 Ponuré divadlo připravil ve středu režim středoasijského Turkmenistánu pro televizní diváky. Ve…

Spalničky děsí Polynésii. Počet mrtvých na Samoa roste, tisíce nakažených

05.12.2019 08:57 Vláda tichomořského státu Samoa vyhlásila povinné očkování proti spalničkám, jejichž epidemie už v…

Vztahy USA a KLDR v troskách. Navzájem si hrozí vojenským úderem

05.12.2019 07:25 Šéf severokorejské armády vyjádřil rozčarování nad prohlášením amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama