Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z tábora Al-Húl do jiného zařízení v severovýchodní Sýrii. Dvě z dětí jsou francouzského původu, budou předány zástupcům Francie a repatriovány. Informovala o tom agentura AFP.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V Al-Húlu žije ve velmi špatných podmínkách na 68.000 uprchlíků a zajatců, mezi nimiž jsou příbuzní členů teroristické organizace Islámský stát (IS). K osazenstvu tábora patří také 224 sirotků.

Ve skupině 21 dětí, jež byly dnes převezeny do kvalitnějšího tábora Rúdž v provincii Hasaká, jsou kromě dětí francouzského původu také potomci lidí z Egypta a ruského Dagestánu.

"Centra určená dětem v Al-Húlu postrádají mnoho základních služeb," sdělil Džábir Mustafá, který odpovídá za tábor Rúdž. V Al-Húlu podle něj není ani dost kvalifikovaných učitelů nebo specialistů pro práci s dětmi.

Kurdské úřady uvádějí, že ve třech táborech na území pod jejich správou je 12.000 cizinců, žen a dětí. Většina z nich je v Al-Húlu.

zdroj: YouTube

Francie má podle AFP informaci, že v táborech nebo věznicích v Sýrii se nachází 450 lidí pocházejících z Francie a napojených na IS. Je mezi nimi 150 dospělých a 300 dětí. Francie zatím přijala jenom zlomek těchto dětí a většinou šlo o sirotky. Podobně se k repatriaci svých občanů staví Belgie, Německo nebo Rakousko, i když Kurdové opakovaně upozorňují, že nemají kapacity na dlohodobé spravování táborů. Jenom loni v Al-Húlu zemřelo hlavně kvůli nedostatku humanitárních potřeb 517 lidí, mezi nimiž bylo 371 dětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama