USA a Jižní Korea odkládají vojenské cvičení, KLDR přesto prská

Jižní Korea a USA dnes oznámily, že odloží společné vojenské cvičení, které se mělo v regionu Korejského poloostrova uskutečnit tento měsíc. V Bangkoku, kde se koná schůzka asijských ministrů obrany, o tom informovali šéf Pentagonu a jeho jihokorejský partner.

Jde o krok, který má podpořit zablokovaný mírový proces na poloostrově. "Nepovažuji to za ústupek, ale za projev dobré vůle... umožnit mír," citovala agentura Reuters amerického ministra. Mark Esper zároveň vyzval Severní Koreu, aby také projevila dobrou vůli a vrátila se k jednacímu stolu bez kladení předběžných podmínek.

The U.S. and @ASEAN partnership plays a vital role in promoting peace and stability throughout the #IndoPacific region! pic.twitter.com/Nm0uxeD5FI

— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) November 16, 2019

Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes ale dalo najevo, že při obnovených jednáních se Spojenými státy nebude téma jaderných zbraní na programu, pokud USA nezastaví svou "nepřátelskou politiku".

V prohlášení, které citovala severokorejská státní agentura KCNA, se v této souvislosti poukazuje na nedávné schválení rezoluce OSN, jež upozorňuje na porušování lidských práv v KLDR. Pchjongjang tento dokument považuje za "politickou provokaci" a "nepřátelskou politiku" USA.

Listopadové americko-jihokorejské manévry měly simulovat letecké boje a měl se jich zúčastnit neupřesněný počet amerických a jihokorejských letadel.

KLDR dlouhodobě protestuje proti pravidelným vojenským cvičením USA a Jižní Koreje. Pchjongjang je označuje za přípravu invaze do Severní Koreje a za prvek nestability na rozděleném poloostrově. Po navázání kontaktů mezi USA a KLDR na nejvyšší úrovni se rozsah cvičení zmenšil, Severní Korea je ovšem nadále kritizuje.

Počátkem loňského roku se severokorejský vůdce Kim Čong-un sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na historickém summitu v Singapuru. Dohodli se tehdy, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jejich druhá vrcholná schůzka letos v únoru ve Vietnamu ale skončila předčasně a bez dohody a od té doby rozhovory stagnují kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

Pchjongjang v poslední době pokračuje ve zkouškách raket krátkého doletu a v říjnu navíc pohrozil, že by mohl obnovit i testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil loni. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k rozhovorům, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat "jinou cestu".

Esper tento týden prohlásil, že Pentagon je připraven upravit své vojenské aktivity na Korejském poloostrově, pokud to diplomatům pomůže znovu nastartovat mírový proces. Zároveň ale zdůraznil význam zachování bojové připravenosti 28.500 amerických vojáků rozmístěných v Jižní Koreji. "Zvažujeme-li úpravy - posílení nebo omezení výcviku a manévrů - děláme to ve spolupráci s našimi jihokorejskými partnery. Nejde o ústupek KLDR, ale o prostředek k udržení diplomatických kanálů," prohlásil Esper.

Související

Více souvisejících

Mark Esper Americká armáda (U.S. ARMY) armáda Jižní Korea Jižní Korea Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) ASEAN Pentagon

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy