USA a spojenci budou usilovat o jaderné odzbrojení KLDR

Američtí a japonští ministři zahraničí a obrany dnes kritizovali "nátlakové a destabilizační" jednání Číny vůči ostatním státům v regionu a uvedli, že mu budou společně vzdorovat. Zdůraznili také, že USA budou s Japonskem a dalšími spojenci nadále usilovat o jaderné odzbrojení Severní Koreje. Šéf americké diplomacie Antony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin dnes v Tokiu zahájili svou první zahraniční cestu od nástupu do úřadu.

Test severokorejské rakety
doporučujeme

Blinken a Austin se svými japonskými protějšky Tošimicuem Motegim a Nobuoem Kišim ve společném prohlášení uvedli, že "chování Číny představuje politické, ekonomické, vojenské a technologické výzvy mezinárodnímu společenství". Vyzvali také k "úplné denuklearizaci Severní Koreje" a varovali, že arzenál KLDR "představuje hrozbu mezinárodnímu míru a stabilitě".

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že jeho návštěva Tokia by měla potvrdit pevné spojenectví mezi Japonskem a USA. Fakt, že se jednání koná v Tokiu místo ve Washingtonu, má pro Japonsko, které považuje pevné vztahy s USA za klíčovou součást své diplomacie a bezpečnostní politiky, hluboký význam.

"Není náhodou, že jsme si vybrali Japonsko pro první zaoceánskou ministerskou cestu," uvedl Blinken v úvodním projevu. Doplnil, že chce spolu s Austinem potvrdit americký závazek spojenectví s Japonskem a posílit jej. Poznamenal také, že Spojené státy se svými spojenci v regionu spolupracují v otázkách ochrany klimatu, bezpečnosti, zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti. "Věříme v demokracii, lidská práva a právní stát," řekl Blinken s tím, že ty jsou v ohrožení například v Barmě či Číně. Barmskou juntu Blinken odsoudil za "brutální potlačování mírových protestů a nerespektování výsledků demokratických voleb".

Motegi řekl, že Čína byla hlavním tématem jeho jednání s Blinkenem, při němž se mimo jiné shodli na nutnosti důrazně odporovat čínským snahám změnit status quo v Jihočínském a Východočínském moři. Podobně se vyjádřil také ministr obrany Kiši po setkání s Austinem. Podle Motegiho se kromě Číny hovořilo také o Severní Koreji, vakcínách proti nemoci covid-19, vojenském převratu v Barmě či o porušování lidských práv ze strany Číny v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Dnes se američtí ministři ještě setkají s japonským premiérem Jošihidem Sugou, který by měl v dubnu ve Washingtonu jednat s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Ve středu Blinken a Austin odcestují do Jižní Koreje, která je dalším klíčovým spojencem USA v regionu. Hlavním tématem budou severokorejské jaderné ambice.

Při návratu do Washingtonu by se Blinken měl setkat s čínskými představiteli v aljašském městě Anchorage. Austin ze Soulu zamíří do Dillí, kde bude jednat s indickými lídry.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama