USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů.

Británie oznámila, že bude blokovat státem vlastněný podnik Myanmar Gems Enterprise (MGE), který označila za jeden z hlavních zdrojů finančních prostředků vojenského vedení země. Kanada pak v koordinovaném kroku s USA a Británií uvalila sankce proti několika společnostem včetně MGE i konkrétním lidem spojeným s juntou.

Na americké černé listině se ocitli čtyři členové junty, takzvané Státní administrativní rady, a devět dalších barmských činitelů, které americké ministerstvo financí identifikovalo jako klíčové představitele barmského vojenského vedení - včetně guvernéra barmské centrální banky, ministra pro zahraniční spolupráci a předsedy takzvané Unijní volební komise, kterou junta ustavila. Washington se tak podle agentury Reuters poprvé rozhodl potrestat civilní představitele, kteří spolupracují s juntou. Jsou mezi nimi však i vojenští činitelé ve výslužbě.

Sankce oznámené Londýnem míří proti státní společnosti MGE, která na americkém sankčním seznamu figuruje od dubna. "Opatření proti MGE připraví vojenskou juntu, která pokračuje v podrývání demokracie a je zodpovědná za represe a závažné porušování lidských práv barmských občanů včetně zabíjení dětí, o klíčový zdroj prostředků," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Společnost MGE spadá pod barmské ministerstvo pro těžbu, vydává povolení pro získávání drahokamů a má zisky z jejich prodeje. Barma je hlavním světovým zdrojem jadeitu, který je vyhledávaný v Číně, a má také významná naleziště rubínů a dalších drahých kamenů.

Proti aktuálnímu barmskému vedení se dnes sankčními opatřeními rozhodla zakročit také Kanada. "Kanada stojí za barmskými občany, kteří pokračují v boji za obnovení demokracie a svobody ve své zemi," uvedl kanadský ministr zahraničí Marc Garneau.

Mezinárodní pozorovatelé voleb z organizace ANFREL (Asijská síť pro svobodné volby) dnes uvedli ve své konečné zprávě, že loňské barmské volby, v nichž zvítězila Národní liga pro demokracii (NDL) Do Aun Schan Su Ťij, odrážely vůli lidu. Argumenty armády, která podzimní hlasování zpochybnila a zdůvodnila jimi svůj puč, organizace označila za neopodstatněné. Barmská armáda v únoru zadržela prezidenta Win Myina, Su Ťij a další představitele její strany a vyhlásila na rok výjimečný stav. Od převratu se po celé zemi konají protesty, při kterých zemřely již stovky lidí. Barmská Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) udává, že při represích junty zemřelo 802 lidí.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy