USA odmítají čínské kroky zvyšující napětí v Tchajwanském průlivu, řekl Blinken

Spojené státy odmítají kroky Pekingu, které zvyšují napětí v Tchajwanském průlivu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken to dnes řekl svému čínskému protějšku Wangovi I při schůzce na okraj summitu největších světových ekonomik G20 v Římě. S odvoláním na vysoce postaveného činitele amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters.

Wang naopak Blinkenovi oznámil, že za napětí jsou zodpovědné Spojené státy, které v oblasti podporují hnutí za nezávislost, uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.

Agentura AP schůzku označila za snahu zajistit, že už tak dost napjaté vztahy mezi oběma zeměmi nepřerostou v otevřený konflikt. Rozprava obou šéfů diplomacií trvala hodinu a nejmenovaní činitelé oslovení AP konverzaci označili za otevřenou, konstruktivní a přínosnou. Blinken podle nich zcela jasně hovořil o obavách Spojených států a zopakoval pozici Washingtonu, který se staví proti jednostranným změnám iniciovaných Čínou.

Wang Washington vyzval, aby upravil svůj "špatný kurz" a dal tak prostor pro zdravý vývoj čínsko-amerických vztahů. Tchaj-wan je podle šéfa čínské diplomacie tím nejcitlivějším bodem ve vztazích Číny a USA.

Spojené státy chtějí ke konkurenčnímu vztahu mezi největšími světovými ekonomikami přistupovat zodpovědně, uvedl zdroj Reuters. Obě strany podle něj uznávají, že nejdůležitější je otevřená komunikace. S tím souvisí i plánované virtuální setkání amerického prezidenta Joea Bidena a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga, které by se mělo uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně. Ta však ostrov považuje za součást svého území.

Spojené státy podobně jako většina zemí nemá s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Americký prezident Biden nedávno prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Svým jednoznačným vyjádřením se tak odchýlil od dlouholeté politiky, kdy americká administrativa na toto téma cíleně vydávala jen vágní prohlášení.

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem je podle Tchaj-peje nejhorší za 40 let. Čína zintenzivnila svůj tlak na ostrov na začátku října, kdy k němu vyslala rekordní počet armádních letounů. Tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo, že vzdušný prostor ostrovního státu dnes protnulo osm dalších letounů včetně stíhacích.

Související

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.
David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Více souvisejících

Antony Blinken Čína Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 52 minutami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy