Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se koncem prosince začala šířit nákaza novým koronavirem. Metropole provincie Chu-pej je kvůli této infekci v rámci preventivních opatření dopravně izolovaná.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

List The Wall Street Journal dnes napsal, že Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z města Wu-chan vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících. Na palubě bude pro případ, že by někteří z cestujících byli infikováni, také zdravotnický personál.

Podle deníku South China Morning Post o evakuaci francouzských občanů z Wu-chanu jedná též francouzský generální konzulát. Mělo by jít o zorganizování odvozu autobusy z Wu-chanu do města Čchang-ša, které je správním střediskem provincie Chu-nan.

Právě s Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z Wu-chanu české ministerstvo zahraničí. "Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

S čínskými úřady nyní podobně jedná také ruské velvyslanectví v Pekingu, napsala agentura RIA Novosti. "Zatím oficiální odpověď (ohledně možnosti odjezdu cizinců z Wu-chanu) nemáme. Naši občané nás žádají o objasnění, jak mohou odjet z provincie Chu-pej, jak mohou opustit Wu-chan. V současné době o tom s čínskou stranou jednáme," citovala agentura mluvčího ambasády Georgije Jegorova.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hlásí 427 nových případů nákazy koronavirem

29.02.2020 10:23 V pevninské Číně vzrostl v pátek počet případů nákazy novým koronavirem o 427, infikovaných už je…

Nakažený Brit z lodi Diamond Princess v Japonsku zemřel

29.02.2020 10:12 Británie má první oběť nového typu koronaviru. Nákaze podlehl britský občan, který se infikoval na…

Požáry v Auatrálii skončily, ale klimatické katastrofy ne, varují experti

29.02.2020 08:55 Peter Ruprecht stojí v hustém bahně mezi spálenými stromy a kusy betonu tam, kde býval jeho dům. A…

BBC: Afghánská aktivistka chce dostat do mírových jednání víc žen

28.02.2020 16:12 Favzía Kúfiová z Afghánistánu od dětství snila o tom, že se stane lékařkou. Když se však v 90.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama