Útočníci vtrhli na prestižní univerzitu v Dillí. Desítky studentů a učitelů zraněny

Nejméně 40 studentů a učitelů utrpělo v neděli večer zranění při útoku maskovaných násilníků vyzbrojených kameny, holemi a železnými tyčemi v areálu prestižní univerzity v indické metropoli Dillí. Podle opozice stála za útokem studentská organizace spojená s vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Ta se ale od incidentu distancovala.

Násilí

Terčem útoku se v neděli kolem 19:00 místního času (14:30 SEČ) stali žáci a učitelé, kteří na univerzitě již delší dobu protestují proti zvýšení školného a poplatků za ubytování. Útok začal ve chvíli, kdy se asi 50 protestujících učitelů a 200 studentů účastnilo v prostorách univerzity schůzky. Motiv útoku zatím není známý.

Videonahrávka zachycující násilnosti na dillíské univerzitě Džaváharlála Néhrúa se od nedělního večera rozšířila na internetu a vyvolala v zemi podle BBC šok a rozhořčení. Policie oznámila, že zahájila vyšetřování a že se jí již podařilo některé z útočníků identifikovat.

zdroj: YouTube

Po řádění násilníků zůstaly na univerzitě poházené židle a rozbité sklo. Většina zraněných utrpěla řezné rány a modřiny. Napadení studenti útok připsali studentské organizaci spojené s vládnoucí nacionalistickou hinduistickou stranou BJP. Později se k nim přidali se stejným obviněním také opoziční politici.

"Fašisté, kteří řídí tuto zemi, se bojí hlasů našich statečných studentů. Dnešní násilnosti jsou odrazem jejich strachu," napsal v neděli na twitteru Ráhul Gándhí z vlivné indické politické dynastie, který byl donedávna předsedou hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INK).

Studentská organizace ABVP, která je z útoku obviňována, následně vydala prohlášení, v němž odpovědnost za násilnosti odmítla. Organizace uvedla, že naopak její členové byli jako první napadeni studenty hlásícími se ke komunistické ideologii.

Právě levicově orientované studentské skupiny stály na univerzitě v čele protestů proti zvýšení poplatků, které vstoupily v platnost v listopadu. Podle kritiků si po zvýšení poplatků řada studentů nebude moci studium na univerzitě dovolit.

Násilnosti na univerzitě odsoudili vládní ministři, včetně ministryně financí Nirmaly Sítárámánové a ministra zahraničí Subrahmanjama Džajšankara, kteří jsou oba absolventy zmíněné vysoké školy a nyní členy Módího Indické lidové strany.

Dnes vyšli na protest proti násilí na univerzitě do ulic mladí lidé v Dillí i dalších městech, jako je Bombaj, Haidarábád, Béngalúru nebo Čandígarh. Část demonstrantů se shromáždila před policejním ústředím v Dillí a obviňovala policisty, že na univerzitě včas nezasáhli.

Násilnosti na univerzitě Džaváharlála Néhrúa se odehrály krátce poté, co indická vláda vzbudila nevoli vydáním nového zákona o občanství, který znevýhodňuje muslimy. Protesty proti zákonu si vyžádaly více než 20 mrtvých.

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Související:

Právě se děje