Útočníci vtrhli na prestižní univerzitu v Dillí. Desítky studentů a učitelů zraněny

Nejméně 40 studentů a učitelů utrpělo v neděli večer zranění při útoku maskovaných násilníků vyzbrojených kameny, holemi a železnými tyčemi v areálu prestižní univerzity v indické metropoli Dillí. Podle opozice stála za útokem studentská organizace spojená s vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Ta se ale od incidentu distancovala.

Přidejte svůj názor

Násilí
doporučujeme

Terčem útoku se v neděli kolem 19:00 místního času (14:30 SEČ) stali žáci a učitelé, kteří na univerzitě již delší dobu protestují proti zvýšení školného a poplatků za ubytování. Útok začal ve chvíli, kdy se asi 50 protestujících učitelů a 200 studentů účastnilo v prostorách univerzity schůzky. Motiv útoku zatím není známý.

Videonahrávka zachycující násilnosti na dillíské univerzitě Džaváharlála Néhrúa se od nedělního večera rozšířila na internetu a vyvolala v zemi podle BBC šok a rozhořčení. Policie oznámila, že zahájila vyšetřování a že se jí již podařilo některé z útočníků identifikovat.

zdroj: YouTube

Po řádění násilníků zůstaly na univerzitě poházené židle a rozbité sklo. Většina zraněných utrpěla řezné rány a modřiny. Napadení studenti útok připsali studentské organizaci spojené s vládnoucí nacionalistickou hinduistickou stranou BJP. Později se k nim přidali se stejným obviněním také opoziční politici.

"Fašisté, kteří řídí tuto zemi, se bojí hlasů našich statečných studentů. Dnešní násilnosti jsou odrazem jejich strachu," napsal v neděli na twitteru Ráhul Gándhí z vlivné indické politické dynastie, který byl donedávna předsedou hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INK).

Studentská organizace ABVP, která je z útoku obviňována, následně vydala prohlášení, v němž odpovědnost za násilnosti odmítla. Organizace uvedla, že naopak její členové byli jako první napadeni studenty hlásícími se ke komunistické ideologii.

Právě levicově orientované studentské skupiny stály na univerzitě v čele protestů proti zvýšení poplatků, které vstoupily v platnost v listopadu. Podle kritiků si po zvýšení poplatků řada studentů nebude moci studium na univerzitě dovolit.

Násilnosti na univerzitě odsoudili vládní ministři, včetně ministryně financí Nirmaly Sítárámánové a ministra zahraničí Subrahmanjama Džajšankara, kteří jsou oba absolventy zmíněné vysoké školy a nyní členy Módího Indické lidové strany.

Dnes vyšli na protest proti násilí na univerzitě do ulic mladí lidé v Dillí i dalších městech, jako je Bombaj, Haidarábád, Béngalúru nebo Čandígarh. Část demonstrantů se shromáždila před policejním ústředím v Dillí a obviňovala policisty, že na univerzitě včas nezasáhli.

Násilnosti na univerzitě Džaváharlála Néhrúa se odehrály krátce poté, co indická vláda vzbudila nevoli vydáním nového zákona o občanství, který znevýhodňuje muslimy. Protesty proti zákonu si vyžádaly více než 20 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový koronavirus mutuje. Už 17 mrtvých, strach z nákazy v Evropě roste

22.01.2020 20:40 Aktualizováno Počet obětí nákazy novým koronavirem stoupl v čínské provincii Chu-pej na 17. Informovala o tom…

Epidemie se rychle šíří. Nový koronavirus pronikl do Hongkongu a Macaa

22.01.2020 12:04 První případy infekce novým typem koronaviru zaznamenaly dnes Hongkong a Macao, které jsou…

Svět děsí nový koronavirus. Země zavádějí opatření, první státy zavírají…

22.01.2020 09:29 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru prudce stoupá. V Číně se za poslední týden…

Nejen koalové. Kvůli požárům v Austrálii může vyhynout řada vzácných zvířat

22.01.2020 07:35 Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama