Útočník v afghánské uniformě střílel do vojáků USA. Dva mrtví, šest zraněných

Na východě Afghánistánu zemřeli v sobotu dva američtí vojáci a dalších šest utrpělo zranění, oznámil to dnes mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu. Podle něj měl útočník, který na vojáky začal střílet, uniformu afghánské armády. Agentura AP s odvoláním na místní samosprávu informovala, že útočník byl zabit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Incident se stal v provincii Nangarhár, jejíž část kontroluje radikální islamistické hnutí Tálibán a kde operují i teroristé z organizace Islámský stát (IS). Útok se stal v okamžiku, když se americké a afghánské jednotky vracely ze společné operace, uvedl mluvčí amerických bezpečnostních sil v Afghánistánu plukovník Sonny Leggett.

"Osoba v afghánské uniformě zahájila palbu na společné jednotky USA a Afghánistánu. Motiv útoku je zatím nejasný, událost vyšetřujeme," sdělil mluvčí v prohlášení.

Agentura AP s odvoláním na člena samosprávy provincie Nangarhár uvedla, že útočník byl zabit. V této souvislosti napsala, že za posledních 18 let se americké a spojenecké jednotky staly četnými terči podobných útoků mužů v uniformách afghánské armády či policie. Další vojáci se stali oběťmi sebevražedných atentátů hnutí Tálibán, které ovládá značnou část země.

V Afghánistánu je nyní asi 13.000 amerických vojáků, kteří tam spolu s afghánskou armádou bojují proti hnutí Tálibánu a teroristům z IS. Americký prezident Donald Trump už několikrát oznámil, že chce počty amerických vojáků v Afghánistánu výrazně snížit.

Tento týden v poselství o stavu unie Trump mimo jiné prohlásil, že "pracuje na tom, aby konečně ukončil americkou nejdelší válku". "Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost," řekl Trump s odkazem na rozhovory, které jeho vláda přes rok vede se zástupci Tálibánu. USA je ale několikrát přerušily v reakci na bombové útoky Tálibánu poblíž spojeneckých základen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 12:10 Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Čína perzekvuje prodemokratické aktivisty, Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

03.12.2020 08:35 V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z…

Japonským slovem roku je "sanmicu", souvisí s koronavirovou epidemií

03.12.2020 08:07 Japonským slovem roku se stal výraz sanmicu, který poukazuje na pravidla, jejichž dodržování…

Šéf NATO Stoltenberg chce kvůli Číně posílit spolupráci s partnery v Asii

02.12.2020 19:54 Severoatlantická aliance by měla posílit spolupráci s partnery z východní Asie a Pacifiku, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama