V Afghánistánu byl zabit jeden z vůdců Al-Káidy, při náletu umírali i svatebčané

Při zářijovém útoku afghánské armády, kdy bezpečnostní síly kromě desítky radikálních islamistů zabily také 40 civilistů účastnících se svatby, byl podle afghánské tajné služby NDS zabit i jeden z nejvýše postavených vůdců teroristické organizace Al-Káida. Radikální hnutí Tálibán, na jehož příslušníky byl útok mířen, prohlášení NDS odmítá, napsala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

U.S. AIR FORCE
doporučujeme

Pákistánce Asima Omara, který byl vůdcem odnože Al-Káidy pro indický subkontinent, zabily bezpečnostní složky v provincii Hílmand 23. září, uvedla NDS v úterý na twitteru.

Během nočního zásahu afghánské armády na dům, který podle úřadů používali radikálové z hnutí Tálibán k výcviku sebevražedných atentátníků, zahynulo 22 bojovníků a dalších 14 bylo zajato. Při útoku byl ale zasažen také sousední objekt, kde se právě konala svatba. Zemřelo tam nejméně 40 lidí včetně 14 dětí, dalších 13 osob bylo zraněno. Oběti byly převážně ženy.

Tálibán v úterý prohlášení tajné služby rozporoval. Podle něj žádný z členů Al-Káidy nezemřel a afghánská vláda se pouze snaží odpoutat pozornost od faktu, že zabila civilisty.

Podle červnové zprávy OSN v Afghánistánu kvůli spojeným silám armád Afghánistánu a Spojených států zemřelo za prvních šest měsíců letošního roku 717 civilistů. Radikálové měli ze stejné období na svědomí 531 životů. Pozdvižení vzbudil například zářijový nálet amerického bezpilotního letounu, při kterém zahynulo nejméně 30 místních rolníků a dalších 40 jich bylo zraněno.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní minulý týden přislíbil opatření, která sníží počet zasažených civilistů. Armádu vyzval ke zvýšené opatrnosti při útocích a nařídil vyšetřování.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zadržela dva Američany. Čelí vážnému obvinění, hrozí jim až doživotí

17.10.2019 15:27 Čínské úřady dnes oznámily, že koncem minulého měsíce zadržely dva Američany, kteří organizovali…

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 13:02 Aktualizováno Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u…

Mela v parlamentu: Poslanci znovu vyhnali správkyni Hongkongu

17.10.2019 12:10 Hongkongští prodemokratičtí poslanci dnes znovu vyhnali ze zasedání parlamentu správkyni města…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama