V Asii se objevují druhé vlny covid-19. Možná ukazují, že se koronaviru nezbavíme

V Hongkongu, Jižní Koreji a Číně, které byly v Asii v boji proti koronaviru nejúspěšnější díky směsici opatření sahajících od přísné karantény až po rychlé testování, se nyní objevují nové případy nákazy. Mohou posloužit jako varování, že covid-19 může být téměř nemožné zcela vyhladit, napsal server agentury Bloomberg.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Je to bolestivá připomínka, že otevírání zemí a obnovení normálního života lidí může provázet výskyt nových, nevystopovatelných ohnisek nákazy - a to dokonce i po delší době bez nových případů. Vědci už varovali, že tato nemoc možná nikdy nezmizí, protože se skrývá v některých lidech, u nichž se ale neprojeví žádné známky onemocnění.

"S ohledem na asymptomatickou populaci se budou tyto případy objevovat z nečekaných zdrojů," tvrdí Nicholas Thomas, profesor veřejného zdraví na Hongkongské univerzitě. "Restartování jednotlivých zemí nevyhnutelně povede k objevení dalších případů," dodal.

V Hongkongu tento týden 66letá pacientka, která v poslední době nikam necestovala, ukončila 23 dní trvající období bez nových případů nákazy. Nyní už se potvrdilo, že se nakazili také někteří členové její rodiny a panují obavy, že mohla roznést koronavirus i mezi další obyvatele města, když se pohybovala v rušných hongkongských ulicích, než se u ní nemoc projevila a potvrdila.

Na čínské pevnině přimělo více než 20 nových případů nákazy v severovýchodní části země místní úřady vyhlásit omezení pohybu ve dvou městech. A ve třech městech s celkem 13 milióny obyvatel se znovu uzavřely školy, do nichž se sotva vrátili studenti.

Nedaleko od nového čínského ohniska zaznamenala Jižní Korea více než 100 nových případů v několika nočních klubech, kam chodí homosexuální zákazníci. Zdravotníci se snaží otestovat více než 5500 lidí, kteří od konce dubna tyto kluby navštívili, ale někteří se bojí přihlásit vzhledem k přetrvávající homofobii v zemi.

"Nyní už je dokázáno, že tato epidemie má velmi dlouhý dozvuk," řekl Wu Cun-jou, hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Sdílí tak sílící názor, že virus jen tak nezmizí, na rozdíl od svého blízkého bratrance, který v roce 2003 způsobil epidemii nemoci SARS, jíž se v Asii nakazilo zhruba 8000 lidí.

Lidé s nemocí SARS byli ihned a viditelně nemocní - a jakmile byli umístěni do karantény a léčby, šíření choroby se zastavilo.

Ale koronavirus způsobující covid-19 se u mnoha lidí projevuje jen mizivými, žádnými, nebo nezvyklými symptomy. Proto je pravděpodobné, že budou přetrvávat nezjištěné řetězce nákazy, a stejně jako v případě chřipky může počet nakažených sezónně kolísat.

"Musíme najít způsoby, jak prozatím s koronavirem žít. Tohle je teď nový 'normální stav'," upozornil Takeši Kasai, regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro oblast západního Pacifiku. "Dokud bude v našem propojeném světě tento virus kolovat, a dokud nebudeme mít bezpečnou a účinnou vakcínu, všichni budou nadále ohrožení," dodal.

Po celém světě se nyní pracuje na vývoji více než stovky vakcín, ale experti varují, že může trvat nejméně rok, než bude některá z nich připravena k použití.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zaútočil v Číně na základní škole. 40 zraněných

04.06.2020 09:43 Příslušník ostrahy dnes ráno na vesnické základní škole v jihočínské provincii Kuang-si nožem…

Čína znovu hlásí jediný nový případ nákazy koronavirem

04.06.2020 08:17 Z pevninské Číny je za středu stejně jako v úterý hlášen jen jeden nový případ nákazy koronavirem.…

Tchaj-wan vyzval Čínu, aby se omluvila za masakr na Tchien-an-men

03.06.2020 15:44 Tchaj-wan dnes vyzval Čínu, aby se omluvila za krvavý masakr demonstrantů, ke kterému došlo v roce…

Čína hlásí jen jeden nový případ nákazy koronavirem

03.06.2020 08:28 Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy