V Asii se objevují druhé vlny covid-19. Možná ukazují, že se koronaviru nezbavíme

V Hongkongu, Jižní Koreji a Číně, které byly v Asii v boji proti koronaviru nejúspěšnější díky směsici opatření sahajících od přísné karantény až po rychlé testování, se nyní objevují nové případy nákazy. Mohou posloužit jako varování, že covid-19 může být téměř nemožné zcela vyhladit, napsal server agentury Bloomberg.

Je to bolestivá připomínka, že otevírání zemí a obnovení normálního života lidí může provázet výskyt nových, nevystopovatelných ohnisek nákazy - a to dokonce i po delší době bez nových případů. Vědci už varovali, že tato nemoc možná nikdy nezmizí, protože se skrývá v některých lidech, u nichž se ale neprojeví žádné známky onemocnění.

"S ohledem na asymptomatickou populaci se budou tyto případy objevovat z nečekaných zdrojů," tvrdí Nicholas Thomas, profesor veřejného zdraví na Hongkongské univerzitě. "Restartování jednotlivých zemí nevyhnutelně povede k objevení dalších případů," dodal.

V Hongkongu tento týden 66letá pacientka, která v poslední době nikam necestovala, ukončila 23 dní trvající období bez nových případů nákazy. Nyní už se potvrdilo, že se nakazili také někteří členové její rodiny a panují obavy, že mohla roznést koronavirus i mezi další obyvatele města, když se pohybovala v rušných hongkongských ulicích, než se u ní nemoc projevila a potvrdila.

Na čínské pevnině přimělo více než 20 nových případů nákazy v severovýchodní části země místní úřady vyhlásit omezení pohybu ve dvou městech. A ve třech městech s celkem 13 milióny obyvatel se znovu uzavřely školy, do nichž se sotva vrátili studenti.

Nedaleko od nového čínského ohniska zaznamenala Jižní Korea více než 100 nových případů v několika nočních klubech, kam chodí homosexuální zákazníci. Zdravotníci se snaží otestovat více než 5500 lidí, kteří od konce dubna tyto kluby navštívili, ale někteří se bojí přihlásit vzhledem k přetrvávající homofobii v zemi.

"Nyní už je dokázáno, že tato epidemie má velmi dlouhý dozvuk," řekl Wu Cun-jou, hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Sdílí tak sílící názor, že virus jen tak nezmizí, na rozdíl od svého blízkého bratrance, který v roce 2003 způsobil epidemii nemoci SARS, jíž se v Asii nakazilo zhruba 8000 lidí.

Lidé s nemocí SARS byli ihned a viditelně nemocní - a jakmile byli umístěni do karantény a léčby, šíření choroby se zastavilo.

Ale koronavirus způsobující covid-19 se u mnoha lidí projevuje jen mizivými, žádnými, nebo nezvyklými symptomy. Proto je pravděpodobné, že budou přetrvávat nezjištěné řetězce nákazy, a stejně jako v případě chřipky může počet nakažených sezónně kolísat.

"Musíme najít způsoby, jak prozatím s koronavirem žít. Tohle je teď nový 'normální stav'," upozornil Takeši Kasai, regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro oblast západního Pacifiku. "Dokud bude v našem propojeném světě tento virus kolovat, a dokud nebudeme mít bezpečnou a účinnou vakcínu, všichni budou nadále ohrožení," dodal.

Po celém světě se nyní pracuje na vývoji více než stovky vakcín, ale experti varují, že může trvat nejméně rok, než bude některá z nich připravena k použití.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 7 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy