V Austrálii roste počet nakažených, premiér se omluvil za pomalé očkování

Austrálie zažívá neustálý nárůst počtu nakažených koronavirem. Navzdory tomu, že je více než polovina z 25 miliónů australských obyvatel už několik týdnů pod přísnou uzávěrou, nedaří se zemi dostat pod kontrolu šíření nakažlivější varianty delta. Australský premiér Scott Morrison se dnes omluvil za pomalé očkování proti covidu-19, napsala agentura Reuters.

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales za posledních 24 hodin zaznamenal 124 nových případů nákazy, což je nejvyšší jednodenní nárůst nakažených za posledních 16 měsíců. O den dříve to bylo 110 nových případů.

Většina nově nakažených je hlášena z metropole Nového Jižního Walesu Sydney, kde platí už čtvrtý týden koronavirová uzávěra - nejpřísnější za celou dobu pandemie.

"Očekáváme, že počet případů bude ještě stoupat, než začne klesat, a musíme se na to připravit," řekla dnes premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. Uzávěra Sydney by měla skončit 30. července, ale Berejiklianová varovala, že počet komunitních přenosů se nejprve musí přiblížit nule.

Celkem 26 nových případů za poslední den zaznamenal stát Viktorie, který vstoupil do druhého týdne nařízení, aby lidé neopouštěli až na nezbytně nutné výjimky své domovy.

Austrálie byla v roce 2020 všeobecně vyzdvihována za to, jak dokázala dostat pandemii pod kontrolu, ale letos se jí zatím nedaří zpomalit šíření varianty delta, kterou nejprve objevili v Indii. V Sydney se celkový počet nakažených od poloviny června vyšplhal na 2000.

Uzávěry, které podle ministra financí Joshe Frydenberga ekonomiku stojí denně asi 300 miliónů australských dolarů (asi 4,8 miliardy korun), budou pravděpodobně dále pokračovat. Plně naočkováno je zatím necelých 15 procent australské populace. "Je mi líto, že jsme nedokázali dosáhnout cílů, ve které jsme doufali na začátku tohoto roku," řekl dnes premiér novinářům v Canbeře.

Podle oficiálních stránek australské vlády se v zemi od začátku pandemie nakazilo 32.269 lidí, z nichž 915 zemřelo. Během posledního týdne bylo v celé zemi průměrně hlášeno 120 nových případů nákazy.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy