V Austrálii stoupá počet nakažených, země zmírnila pravidla testování

Austrálie od pátku zúží definici blízkého kontaktu s člověkem nakaženým covidem-19 a uvolní pravidla koronavirového testování. Těmito kroky chce snížit tlak na testovací kapacity v době, kdy počet nakažených poprvé od začátku pandemie překročil 20.000 za den. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Zmírnění pravidel má také zabránit tomu, aby do izolace museli nakažení lidé, kteří nemají žádné symptomy - především v oblasti zdravotní péče, pohostinském sektoru a letectví.

Většina australských států na přelomu léta a podzimu zmírnila přísná protikoronavirová opatření a nyní se potýká s rychlým šířením varianty omikron, která je vysoce nakažlivá.

"S omikronem si nemůžeme dovolit, aby statisíce Australanů musely do izolace na základě pravidel zavedených kvůli variantě delta," řekl dnes novinářům australský premiér Scott Morrison.

Varianta omikron se v Austrálii poprvé objevila před měsícem. Tehdy v zemi přibývalo zhruba 1200 nakažených denně. Dnes Austrálie ohlásila 21.329 nově nakažených.

Od pátku bude "úzký kontakt" podle Morrisona znamenat "osoby žijící ve stejné domácnosti jako nakažený". Tito lidé se budou muset na sedm dní izolovat, ale na PCR test půjdou, jen pokud se u nich projeví příznaky covidu-19.

I když rekordní počet nově nakažených zatěžuje testovací střediska, počty lidí v nemocnicích jsou nižší než během vrcholící vlny šíření varianty delta. "Začíná být zřejmé, že omikron je méně vážný," řekl hlavní australský epidemiolog Paul Kelly.

Australští lékaři nicméně Morrisonovo rozhodnutí předefinovat úzké kontakty kritizují a uvádějí, že se tím rychlost šíření ještě zvýší. "Omikron se nestará o to, jestli jste příbuzný, spolupracovník, piják v hospodě nebo člověk dýchající ve výtahu stejný vzduch," uvedl na twitteru předseda australského lékařského svazu Omar Khorshid.

Navzdory rostoucímu počtu nakažených a vlně omikron je australská bilance pandemie podstatně mírnější, než v mnoha srovnatelných zemích. Na kontinentu, kde žije téměř 26 miliónů obyvatel, se dosud nakazilo 363.000 lidí a 2225 z nich zemřelo.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy