V australské Victorii neřádí jen koronavirus. Našli tam zlato za miliony

Zlatokopům z jižní Austrálie se podařilo na historických zlatých polích nalézt velké kusy zlata v hodnotě 350 tisíců australských dolarů (v přepočtu přes pět milionů korun). Dohromady váží celkem 3,5 kilogramů. Místem nálezu je rezervace Tarnagulla ve státě Victoria.

Zlato, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle informací americké televizní stanice CNN se zlato podařilo nalézt dvojici prospektorů Brentu Shannonovi a jeho švagrovi Ethanu Westovi, a to za pomoci Westova otce Paula. Trvalo jim to pouze několik hodin.

Samotné kusy by mohly být uchovateli až o 30 % větší hodnoty ve srovnání s tou odhadovanou, dostali-li by se ke spekulantům. "Cítil jsem šanci," řekl Shannon s tím, že se přeci jenom nacházeli v ničím a nikým nedotčené oblasti, proto se daly takové objevy očekávat, jelikož zde ani nedošlo k žádné těžbě.

Na povolení rýžovat ve Victorii zlato čekali oba muži měsíce. West se nechal slyšet, že odhaduje nález až tisíců malých úlomků zlata za čtyři roky. "Nyní máme tu čest s jedním z největších nálezů. Mít dva velké kusy za jeden den je skutečně pozoruhodné," řekl. 

Tým "hledačů pokladů", který si přezdívá Poseidon Crew, se před samotným užitím detektoru kovů, jež by mohl odhalit možnou přítomnost zlata, nejprve rozhodl pomocí bagrů odstranit veškeré případné nečistoty. 

V lednu 2013 nalezli amatérští prospektoři kus zlata vážící cca 5,5 kilogramu, který byl uložen asi 60 centimetrů v podzemí v blízkosti Ballaratu, který je asi hodinu cesty jižně od Tarnagully. Jeho cena už tehdy činila asi 300 tisíc USD (více než šest milionů korun)

Zlato bylo na tomto území u protinožců několikrát za sebou nalezeno už od poloviny 19. století. Moderní technologie ale jeho rýžování usnadnily. Podle majitelky The Mining Exchange Gold Shop Cordell Kentové museli dřívější zlatokopové sázet výhradně na své instinkty, kdežto dnes jim k nálezu drahého kovu postačí sluch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama