V Barmě po nejkrvavějším dni pokračují protesty proti převratu

Barmští demonstranti i dnes vyšli do ulic na protest proti únorovému vojenskému převratu, přestože členové bezpečnostních složek v neděli postříleli v několika městech více než 40 protestujících. Nejvíce obětí bylo v neděli hlášeno z hospodářského centra země Rangúnu, kde demonstranti podezírající Peking z podpory barmské vojenské junty zapalovali čínské textilní a další továrny.

Protesty proti vojenské juntě v Barmě. (15.3.2021)
doporučujeme

Čínský státní list Global Times uvedl, že při nedělních demonstracích bylo poničeno 32 továren, škody dosáhly 240 milionů jüanů (810 milionů Kč) a dva čínští zaměstnanci utrpěli zranění.

Neděle byla nejkrvavějším dnem od 1. února, kdy armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ta se měla dnes prostřednictvím videokonference zúčastnit soudního slyšení, které ale bylo odročeno na 24. března kvůli nefungujícímu internetovému připojení. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla od puče obviněna v několika kauzách, včetně přijetí nelegální platby 600.000 dolarů (13,2 milionu korun) a 11 kilogramů zlata, nezákonného dovozu vysílaček či porušení zákona o zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí.

Dnešní protesty si zatím vyžádaly šest mrtvých. Pět obětí bylo hlášeno ze dvou měst ve střední části země a jedna z druhého největšího barmského města Mandalaj. V některých čtvrtích Mandalaje a Rangúnu barmská armáda vyhlásila v neděli stanné právo.

Lékař z Rangúnu pod podmínkou anonymity agentuře Reuters řekl, že ve městě v neděli zahynulo nejméně 37 demonstrantů. Na jiných místech Barmy podle neziskové Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) bylo zabito dalších 16 protestujících a také jeden policista. Rovněž zpravodajský server BBC News stanovil počet obětí zhruba na 50, agentura AFP píše o nejméně 44 mrtvých.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo obavy o své občany v Barmě. "Přejeme si, aby barmské úřady přijaly další relevantní a efektivní opatření k zajištění bezpečnosti zaměstnanců a majetku čínských společností," řekl mluvčí ministerstva Čao Li-ťien.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama