V Barmě se podle médií při nových protestech proti armádě opět zabíjelo

Bezpečnostní složky v Barmě dnes podle místních médií opět střílely do demonstrantů při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic barmských měst vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno sedm mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Dnešní manifestace, které přicházejí po jistém zklidnění situace, byly pořádány v koordinaci s komunitami Barmánců v zahraničí. Organizátoři hovořili o "globální jarní revoluci" a potřebě ukázat světu "hlas jednoty barmského lidu".

Lidé pochodovali v nejlidnatějším městě v zemi Rangúnu nebo v Mandalaji, což je druhé největší centrum. Některé skupiny demonstrantů podle Reuters vedli buddhističtí mniši. "Naše cesta vede k demokracii! Naše cesta vede k pádu vojenské diktatury!" skandovali protestující podle agentury AFP v Rangúnu.

Podle zpravodajské organizace Myanmar Now byli dva lidé zastřeleni ve městě Wetlet severozápadně od Mandalaje, další oběti jsou hlášeny ze dvou měst v severovýchodním Šanském státě a z důlního města Hpakant. Reuters se ihned nepodařilo informace o pěti zabitých potvrdit, přičemž vládnoucí vojenská junta na žádost o komentář nereagovala.

V Rangúnu se podle AFP dav mladých lidí rychle rozprchl ve snaze vyhnout se střetu s ozbrojenými silami. Zpráva o krveprolití ale přišla z Mandalaje, kde podle zpravodajské agentury Mizzima zastřelili dva lidi.

Protesty se v Barmě navzdory krvavým represím od únorového puče konají takřka nepřetržitě a kromě manifestací lidé projevují nespokojenost s postupem armády i stávkami. Armáda před třemi měsíci svrhla zvolenou vládu vedenou laureátkou Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij, která je v domácím vězení a čelí několika obviněním. Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při protestech bezpečnostní složky zabily přes 750 lidí.

Kromě demonstrací pokračují také boje mezi vojáky a povstalci v odlehlých pohraničních regionech země, zatímco v centrálních oblastech jsou vojenské a vládní objekty dějišti raketových útoků a jiných, nevysvětlených explozí. Několik výbuchů například dnes ráno nastalo na různých místech Rangúnu, uvádí AFP.

Za stávajících bojů proti armádě pak ozbrojená skupina Karenský národní svaz (KNU) vyzvala další povstalecké frakce, aby v zájmu poražení junty začaly spolupracovat. Poselství mířilo k ostatním ozbrojencům z etnické skupiny Karenů a přichází několik dní poté, co KNU ohlásil dobytí armádního stanoviště u thajských hranic na východě Barmy.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 56 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy