V Bolívii opět roste napětí. Prezidentka donutila ministry k demisi, sama rezignovat nechce

Většina ministrů bolivijské vlády podala v pondělí demisi poté, co je k tomu vyzvala prezidentka Jeanine Áňezová. Ta jako důvod uvedla nutnost oddělit vedení země od kampaně před květnovými prezidentskými volbami. Podle opozice i některých dřívějších příznivců Áňezové by ale měla rezignovat prezidentka, která se chystá ve volbách hlavy státu kandidovat. Do čela země ji loni v listopadu schválil ústavní soud jako prozatímní prezidentku, která má Bolívii dovést k volbám.

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

"Skutečnost, že se nynější prezidentka chystá kandidovat, vyvolává pochybnosti o transparentnosti voleb," uvedl podle agentury AFP Luis Arce, který je kandidátem Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese.

Ten v nových volbách kandidovat nesmí a žije nyní v Argentině, která mu udělila politický azyl. Z vlasti utekl kvůli protestům, které vypukly po říjnových prezidentských volbách. Ty podle volebního soudu vyhrál Morales, podle opozice i Organizace amerických států (OAS) ale byly zmanipulované.

Morales, který byl téměř 14 let prvním indiánským prezidentem Bolívie, podal demisi loni v listopadu během protivládních demonstrací a pod tlakem vedení armády. Poté utekl do Mexika, odkud podněcoval své příznivce k protestům s cílem svrhnout novou vládu. Jeho strana MAS se ale posléze rozštěpila a část jejích členů se s vládou dohodla s cílem uklidnit protesty v zemi a uspořádat nové volby.

Áňezová po nástupu do čela země tvrdila, že se o tento úřad ve volbách ucházet nebude. I proto jí to nyní mnozí vyčítají. Poslanec Luis Felipe Dorado, který patří k hnutí opozičního lídra Luise Fernanda Camacha, oznámil, že na kandidaturu Áňezové podá stížnost k ústavnímu soudu. Dorado chce, aby soud rozhodl, zda prozatímní prezidentka smí kandidovat, či ne.

Někteří ministři oznámili záměr rezignovat už před výzvou prezidentky, a to právě proto, že nesouhlasí s její prezidentskou kandidaturou.

Podle místního tisku vyzvala Áňezová vládu k demisi, aby vyměnila některé ministry blízké Camachovi. Ten byl lídrem loňských protestů proti socialistickému prezidentovi Moralesovi. Camacho dříve Áňezovou podporoval, nyní se ale sám uchází o nejvyšší úřad.

Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného v neděli má zatím největší šance vyhrát první kolo voleb 3. května Luis Arce, který byl ministrem hospodářství po celou dobu Moralesovy vlády od ledna 2006 do loňského listopadu. Arceho by nyní volilo 26 procent voličů, druzí jsou zatím se 17 procenty Camacho a exprezident Carlos Mesa, který skončil druhý ve volbách loni v říjnu. Čtvrtá se s 12 procenty umístila v průzkumu Áňezová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama