V Číně odškodní chovatele exotických zvířat na maso, pokud ukončí svou činnost

Čínská provincie Chu-nan jako první v zemi nabídla lidem, kteří chovají exotická zvířata na maso, že jim vyplatí odškodné, pokud dobrovolně ukončí svou činnost. Právě z čínského tržiště, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, se podle názoru řady expertů rozšířil do světa nový typ koronaviru. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čína, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Úřady v provincii Chu-nan v pátek zveřejnily plán, jehož cílem je přesvědčit chovatele exotických zvířat, aby přešli na tradičnější odvětví, jako je chov dobytka, pěstování čaje, ovoce a zeleniny či bylin užívaných v čínské medicíně.

Podle listu The Guardian úřady nabízejí chovatelům kompenzace. Ti tak za jeden kilogram kobry, chřestýše či užovky dostanou 120 jüanů (425 Kč), za kilogram hlodouna čínského 75 jüanů (265 Kč). Cibetka, která patrně stojí za rozšířením nemoci SARS způsobené jiným typem koronaviru před 20 lety, má hodnotu 600 jüanů (2100 Kč) za kus. Úřady rovněž chtějí zajistit chovatelům další finanční a jinou podporu, včetně přeškolení.

Agentura AFP dnes napsala, že podobný program počítající s odškodněním chovatelů exotických zvířat představila již i provincie Ťiang-si. Chu-nan i Ťiang-si sousedí s provincií Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu se koncem loňského roku nový koronavirus SARS-CoV-2 objevil poprvé. S nemocí covid-19, kterou způsobuje, od té doby ve světě zemřelo přes 300.000 lidí.

Organizace bojující za práva zvířat Humane Society International (HSI) uvedla, že Chu-nan a Ťiang-si patří k nejvýznamnějším čínským provinciím, co se týče chovu exotických zvířat. Obchod s těmito zvířaty v Číně má podle odhadů hodnotu 520 miliard jüanů (1,8 bilionu Kč) a zaměstnává 14 milionů lidí, píše agentura AFP.

Čína v reakci na šíření koronaviru v minulých měsících zakázala prodej divoce žijících a exotických zvířat na jídlo. Nadále je ale legální prodávat je na výzkum, tradiční čínskou medicínu, či pokud jsou určeny pro zábavu.

Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Z netopýra na člověka se virus patrně přenesl přes nějakého mezihostitele, mohl jím být například chráněný luskoun, jehož maso se v Číně považuje za delikatesu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

Čína má dva nové případy koronaviru, odhalena i asymptomatická infekce

31.05.2020 07:59 Pevninská Čína za poslední den zaznamenala pouze dva nové případy nákazy koronavirem. V obou se…

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení

30.05.2020 21:20 Nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, jehož síla podle předběžných údajů…

Covid-19: Indie hlásí prudký nárůst nakažených, je v desítce nejvíc…

30.05.2020 19:37 Aktualizováno V Indii za uplynulý den přibylo rekordních 7964 případů nákazy nemocí covid-19. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy