V Číně odškodní chovatele exotických zvířat na maso, pokud ukončí svou činnost

Čínská provincie Chu-nan jako první v zemi nabídla lidem, kteří chovají exotická zvířata na maso, že jim vyplatí odškodné, pokud dobrovolně ukončí svou činnost. Právě z čínského tržiště, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, se podle názoru řady expertů rozšířil do světa nový typ koronaviru. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

Úřady v provincii Chu-nan v pátek zveřejnily plán, jehož cílem je přesvědčit chovatele exotických zvířat, aby přešli na tradičnější odvětví, jako je chov dobytka, pěstování čaje, ovoce a zeleniny či bylin užívaných v čínské medicíně.

Podle listu The Guardian úřady nabízejí chovatelům kompenzace. Ti tak za jeden kilogram kobry, chřestýše či užovky dostanou 120 jüanů (425 Kč), za kilogram hlodouna čínského 75 jüanů (265 Kč). Cibetka, která patrně stojí za rozšířením nemoci SARS způsobené jiným typem koronaviru před 20 lety, má hodnotu 600 jüanů (2100 Kč) za kus. Úřady rovněž chtějí zajistit chovatelům další finanční a jinou podporu, včetně přeškolení.

Agentura AFP dnes napsala, že podobný program počítající s odškodněním chovatelů exotických zvířat představila již i provincie Ťiang-si. Chu-nan i Ťiang-si sousedí s provincií Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu se koncem loňského roku nový koronavirus SARS-CoV-2 objevil poprvé. S nemocí covid-19, kterou způsobuje, od té doby ve světě zemřelo přes 300.000 lidí.

Organizace bojující za práva zvířat Humane Society International (HSI) uvedla, že Chu-nan a Ťiang-si patří k nejvýznamnějším čínským provinciím, co se týče chovu exotických zvířat. Obchod s těmito zvířaty v Číně má podle odhadů hodnotu 520 miliard jüanů (1,8 bilionu Kč) a zaměstnává 14 milionů lidí, píše agentura AFP.

Čína v reakci na šíření koronaviru v minulých měsících zakázala prodej divoce žijících a exotických zvířat na jídlo. Nadále je ale legální prodávat je na výzkum, tradiční čínskou medicínu, či pokud jsou určeny pro zábavu.

Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Z netopýra na člověka se virus patrně přenesl přes nějakého mezihostitele, mohl jím být například chráněný luskoun, jehož maso se v Číně považuje za delikatesu.

Související

Více souvisejících

Čína Zvířata Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy