V Číně tiká demografická časovaná bomba, musí se zvyšovat věk odchodu do důchodu

Čínská komunistická strana chce postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu, protože obyvatelstvo stárne. Záměr, jehož detaily zatím nejsou známé, už vyvolal nesouhlas mezi uživateli sociálních sítí, píše agentura Reuters. V zemi s 1,4 miliardy obyvatel žije podle dva roky staré studie 250 milionů lidí starších 60 let.

Ilustrační foto
doporučujeme

Je to 17,8 procenta obyvatelstva, ale prognózy počítají s tím, že do roku 2053 to bude 33 procent Číňanů.

V Číně odcházejí muži do důchodu v 60 letech a ženy o pět let dříve, což se nezměnilo po 40 let. O zvýšení důchodového věku se hovořilo už v roce 2013 a i tehdy to vyvolalo značný nesouhlas. Agentura Nová Čína nyní napsala, že vláda chce postupovat při zvyšování důchodového věku velmi pozvolna a proces má být rozčleněn na etapy do roku 2035. K jaké věkové hranici se chce vláda dostat, ale známo není.

"Odklad odchodu do důchodu, což není odůvodnitelné ani nezbytné, vychází z ideologické úvahy, že ekonomického rozvoje lze dosáhnout jenom obětováním zdraví a zájmů lidí," napsal jeden uživatel sociálních sítí.

Odborníci podle agentury Reuters o Číně hovoří jako o "demografické načasované bombě", protože obyvatelstvo stárne a pracovní síla se tenčí. Za jeden z důvodů se považuje politika jednoho dítěte, kterou Čína uplatňovala čtyři desetiletí, než ji v roce 2016 zrušila.

"Odklad odchodu do důchodu je nevyhnutelný. Když vyjedete do ciziny, zjistíte, že lidé starší 60 let stále pracují a že je to tam normální," napsal dnes státní list Securities Times. Velkému tlaku čelí čínský důchodový systém. Podle oficiální studie by mohl být v roce 2035 insolventní.

Reuters připomíná, že Čína má ve srovnání s jinými asijskými státy důchodový věk velmi nízký - v Japonsku je to nyní 65 let a loni vláda zvažovala jeho prodloužení na 70, či dokonce 75 let. V Jižní Koreji by do roku 2030 mohla být čtvrtina obyvatelstva starší 65 let. Do důchodu tam muži chodí v 68 a ženy v 67 letech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vím, co chceš pít: Čínské chytré město zapojí umělou inteligenci

04.12.2020 08:33 Od židlí, které se po schůzce samy dají na správné místo, přes roboty servírující kávu až po…

Přes 1600 Rohingů zamířilo k odlehlému bangladéšskému ostrovu, ten často…

04.12.2020 08:12 Z bangladéšského přístavního města Čitágáon dnes na ostrov Thengar Čár vyrazilo více než 1600…

Šéf tajných služeb USA: Čína je největší hrozba pro svobodu

04.12.2020 07:39 Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Podle…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama