V Číně záhadně zmizel novinář. Jeho videa o koronaviru dráždila úřady

Čínský právník, novinář a aktivista Čchen Čchiou-š', který ještě donedávna zveřejňoval kritické informace o epidemii nebezpečného koronaviru v čínském Wu-chanu, ve čtvrtek v noci zmizel. Jeho přátelé se obávají, že byl cíleně umlčen.

Informovala o tom dnes CNN. Čtyřiatřicetiletý aktivista zveřejnil v uplynulých dnech množství videí, na kterých byly vidět nemocnice i prázdné ulice. Snažil se dokumentovat i selhání, kterých se v souvislosti s virem podle něj dopouštěly čínské úřady. "Včera jsem poslal pár přátelům ve Wu-chanu souřadnice, kde se nacházím," uvedl na videu zveřejněném 29. ledna.

In one of citizen journalist Chen Qiushi's final videos before he was detained, he visited a makeshift 'hospital' that was in the process of being converted from an exhibition hall. pic.twitter.com/1T4fjKL1cV

— Shanghaiist.com (@shanghaiist) February 9, 2020

Právě v něm popsal, že nemocnice nemají dostatek zdravotnického materiálu, jako jsou roušky či ochranné obleky. Navíc i zdravotnického personálu je málo a stejně tak potřebných testů, které odhalí přítomnost viru, dodal.

"Potřebujeme lékaře," uvedl. "Epidemie je stále vážná. Mnoho problémů nebylo vyřešeno," dodal. Doplnil, že už ho shání úřady i policie, kteří po něm chtěly vědět, kde se nachází, aby jim podle jejich slov pomohl při jejich vyšetřování. "Bojím se," řekl Čchen Čchiou-š' na závěr videa. Slíbil ale, že bude své zprávy zveřejňovat, dokud bude naživu.

Podle přátel se aktivista umlčel ve čtvrtek večer. Jeden z jeho známých Sü Siao-tung následně zveřejnil video, na kterém tvrdí, že byl Čchen Čchiou-š' zadržen a byl mu zabaven mobilní telefon. Dodal, že úřady řekly rodičům mladého aktivisty, že musel být umístěn do karantény, protože se pohyboval v blízkosti nakažených. Jenže když se ho rodiče snažili kontaktovat mobilním telefonem, nedovolali se. Přitom ti, kteří jsou v karanténě, telefony běžně používat mohou, poznamenal americký list The New York Post.

Americká CNN oslovila v souvislosti se zmizením muže zástupce policie ve Wu-chanu i městě Čching-tao, ti ale uvedli, že o něm nemají žádné informace.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína Wu-chan Čchen Čchiou-š' Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy