V Číně záhadně zmizel novinář. Jeho videa o koronaviru dráždila úřady

Čínský právník, novinář a aktivista Čchen Čchiou-š', který ještě donedávna zveřejňoval kritické informace o epidemii nebezpečného koronaviru v čínském Wu-chanu, ve čtvrtek v noci zmizel. Jeho přátelé se obávají, že byl cíleně umlčen.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Čchen Čchiou-š'
doporučujeme

Informovala o tom dnes CNN. Čtyřiatřicetiletý aktivista zveřejnil v uplynulých dnech množství videí, na kterých byly vidět nemocnice i prázdné ulice. Snažil se dokumentovat i selhání, kterých se v souvislosti s virem podle něj dopouštěly čínské úřady. "Včera jsem poslal pár přátelům ve Wu-chanu souřadnice, kde se nacházím," uvedl na videu zveřejněném 29. ledna.

Právě v něm popsal, že nemocnice nemají dostatek zdravotnického materiálu, jako jsou roušky či ochranné obleky. Navíc i zdravotnického personálu je málo a stejně tak potřebných testů, které odhalí přítomnost viru, dodal.

"Potřebujeme lékaře," uvedl. "Epidemie je stále vážná. Mnoho problémů nebylo vyřešeno," dodal. Doplnil, že už ho shání úřady i policie, kteří po něm chtěly vědět, kde se nachází, aby jim podle jejich slov pomohl při jejich vyšetřování. "Bojím se," řekl Čchen Čchiou-š' na závěr videa. Slíbil ale, že bude své zprávy zveřejňovat, dokud bude naživu.

Podle přátel se aktivista umlčel ve čtvrtek večer. Jeden z jeho známých Sü Siao-tung následně zveřejnil video, na kterém tvrdí, že byl Čchen Čchiou-š' zadržen a byl mu zabaven mobilní telefon. Dodal, že úřady řekly rodičům mladého aktivisty, že musel být umístěn do karantény, protože se pohyboval v blízkosti nakažených. Jenže když se ho rodiče snažili kontaktovat mobilním telefonem, nedovolali se. Přitom ti, kteří jsou v karanténě, telefony běžně používat mohou, poznamenal americký list The New York Post.

Americká CNN oslovila v souvislosti se zmizením muže zástupce policie ve Wu-chanu i městě Čching-tao, ti ale uvedli, že o něm nemají žádné informace.

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 na Diamond Princess: Vyloďování pasažérů potrvá do pátku,…

19.02.2020 12:26 Aktualizováno Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského…

Čína se urazila. Kvůli "rasistickému titulku" zrušila akreditace novinářů…

19.02.2020 11:57 Čína zrušila akreditace tří novinářů amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) kvůli podle ní…

Zákeřný Covid-19: Obětí je přes 2000, úmrtnost mnohem vyšší než u chřipky

19.02.2020 07:19 Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000.…

Ochrana klimatu je minulostí? Koronavirus tvrdě hýbe leteckou dopravou

18.02.2020 19:05 Prudký nárůst poptávky v poslední době zaznamenaly společnosti poskytující soukromou leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama