V čínském městě se šíří koronavirus, bude otestováno všech devět milionů obyvatel

Všech devět milionů obyvatel hodlá kvůli nárůstu případů koronaviru v následujících dnech otestovat východočínské město Čching-tao. S odvoláním na dnešní prohlášení úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Přístav na březích Žlutého moře k nedělnímu večeru zaznamenal 12 nových infekcí; polovina nakažených však nemá žádné příznaky onemocnění covid-19. Většina případů souvisí s nákazou v nemocnici, kde se léčili lidé infikovaní v zahraničí, píše Reuters.

Úřady v Čching-tau již nařídily karanténu zmíněné nemocnice i dalšího zdravotnického zařízení. Izolace platí i pro celé budovy, kde nakažení žijí.

Čínská Národní zdravotnická komise za neděli oznámila 21 dalších případů koronavirové nákazy, mezi kterými však nejsou započítané případy z Čching-taa. Pozitivní test na koronavirus mělo i 32 lidí, u kterých se neprojevily žádné příznaky. Tyto případy Čína nezapočítává do celkové bilance.

Denní přírůstky nakažených jsou v asijské zemi znatelně nižší, než na vrcholu epidemie. Čínské úřady však zůstávají ostražité, píše Reuters, aby zabránily případným rozsáhlým opatřením, která by mohla ohrozit ekonomiku.

V nejlidnatější zemi světa, kde se koronavirus SARS-CoV-2 na přelomu loňského a letošního roku poprvé prokázal, se celkem nakazilo 85.578 lidí, z nichž jich 4634 zemřelo. Převážná většina se vyléčila.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

Izrael se plánu na invazi do Rafahu nevzdává. Navzdory mezinárodnímu apelu přitlačí Hamás ke zdi

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jeho země zvýší v následujících dnech vojenský tlak na palestinské hnutí Hamás. Chce tím podle svých slov dosáhnout propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy