V Honkongu se po šesti dnech otevřely školy, vzdorují poslední skupinky studentů

V Hongkongu byly dnes po šesti dnech opět otevřeny školy. Mnozí studenti ale čelili výpadkům v dopravě. V univerzitním areálu hongkongské polytechnické univerzity se mezitím drží poslední skupina prodemokratických demonstrantů, kteří areál v obavách ze zatčení odmítají opustit. Informovala o tom agentura AP. Bývalou britskou kolonií Hongkongem zmítají již více než pět měsíců protivládní protesty, které v posledních dnech vyvrcholily prudkými střety na polytechnické univerzitě.

Přidejte svůj názor

Hongkong
doporučujeme

Opět otevřeny byly nyní podle AP základní a střední školy. Protesty ale na některých místech zastavily dopravu na silnicích či vlaky. Střety však byly o poznání menší než v předchozích dnech, doplnila agentura.

Některé stanice železnice a metra zůstaly dnes uzavřeny, mimo provoz zůstal také důležitý most, u kterého protestující dříve zapálili automaty na mýtné.

Necelá stovka demonstrantů mezitím stále v obavách ze zatčení odmítá opustit hongkongskou polytechnickou univerzitu, kterou již čtvrtým dnem obléhají policisté. Server BBC napsal, že zadržení by mohli být obviněni z organizovaného výtržnictví, za které hrozí až desetiletý trest vězení. Dalších téměř 900 mladých lidí, kteří byli v prostorách univerzity, se podle zpravodajského serveru BBC News policii už vzdalo. Asi 300 z nich jsou lidé mladší 18 let, které policisté pouze legitimovali, ale nezatkli. Mohou být nicméně stíháni později.

zdroj: YouTube

Část studentů, vybavená holinkami a baterkami, se v noci na dnešek pokusila z kampusu uprchnout kanalizací. Po asi hodině strávené v zápachu a špinavé vodě ale byli nuceni vrátit se zpět, uvedla jedna z dívek, která se do kanalizačního systému se svými přáteli vypravila.

Jeden z prodemokratických poslanců, který navštívil univerzitu v úterý, prohlásil, že situace v areálu je zoufalá a že zásoby jídla studentům nevydrží déle než den. U některých z demonstrantů, kteří univerzitu dobrovolně opustili, lékaři rovněž zjistili podchlazení.

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barma se bouří. Nechce, aby soud OSN projednával obvinění z genocidy

12.12.2019 20:36 Mezinárodní soudní dvůr OSN by neměl dále projednávat obžalobu Barmy z genocidy etnika Rohingů.…

USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

12.12.2019 15:54 Aktualizováno Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru.…

Vězni svědomí. Zemanova oblíbená Čína postavila na násilném odebírání…

12.12.2019 12:14 Komunistická Čína nadále obchoduje s orgány politických a náboženských vězňů. China Tribunal,…

Po erupci sopky zůstala na ostrůvku mrtvá těla, odvoz bude nebezpečný

12.12.2019 09:19 Novozélandská policie se v pátek ráno pokusí z ostrůvku White Island odvézt těla obětí pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama