V indickém Kašmíru začaly osmikolové místní volby, separatisté vyzvali k bojkotu

V indické části Kašmíru dnes začaly několikakolové volby místních správ. Jde o první hlasování od loňska, kdy Dillí odňalo původnímu státu Džammú a Kašmír speciální status, jenž dával této části Indie obývané hlavně muslimy nezávislost ve všech sférách kromě zahraniční politiky a obrany.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Volební právo má téměř šest milionů lidí. Hlasy se odevzdávají ve 20 okrscích a hlasování je rozděleno do osmi etap, poslední se bude konat 19. prosince; dnes mohlo volit 700.000 lidí. Rozhoduje se o 280 členech oblastních rozvojových rad. Zvolení zástupci nebudou mít legislativní pravomoci, budou rozhodovat jenom o ekonomických a společenských záležitostech.

Indie do Kašmíru poslala vojenské posily k zajištění bezpečnosti, kolem hlasovacích místností jsou ostnaté dráty a betonové zátarasy. Lidé volili v rouškách, měřila se jim teplota a k dispozici byla dezinfekce.

Separatistické a povstalecké skupiny vyzvaly k bojkotu voleb, které považují za nelegitimní a pořádané v podmínkách vojenské okupace.

Vládnoucí nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Náréndry Módího vedla důslednou předvolební kampaň ve snaze nahradit místní kašmírské strany, které se spojily v jeden svaz. Ačkoli v minulosti to byly proindické strany, po loňském odnětí speciálního statusu přestaly Módího vládu podporovat.

Podle agentury AP má BJP v Kašmíru málo stoupenců, daleko větší podporu má v oblasti Džammú, kde žijí hlavně hinduisté.

Někteří Kašmířané volby považují za snahu vytvořit novou politickou elitu loajální Módího vládě.

Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci v Kašmíru od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama