V Indii klesl denní přírůstek nakažených pod 300.000

V Indii poprvé od 21. dubna klesl denní přírůstek nákaz koronavirem pod hranici 300.000, počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za poslední den ale opět překročil 4000. Informovala o tom agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Koronavirová krize v Indii komplikuje mezinárodní očkovací program COVAX, jehož cílem je zajistit dodávky vakcín do chudších zemí. Největší dodavatel očkovacích látek do programu COVAX, společnost Serum Institute of India, totiž od března žádné vakcíny nevyvezl.

V Indii počátkem května přibývalo denně i více než 400.000 nákaz koronavirem, minulý týden ale začaly denní počty nakažených klesat, až se dnes dostaly po třísettisícovou hranici. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 281.386 infekcí, informovalo indické ministerstvo zdravotnictví. Nových úmrtí spojovaných s covidem bylo zaznamenáno 4106.

Celkový počet nakažených od začátku pandemie se v Indii blíží k 25 milionům, úmrtí země eviduje 274.390. Vzhledem k nedostatečnému testování ve venkovských oblastech, kde se nyní koronavirus šíří rychlým tempem, jsou ale skutečné počty infikovaných i zemřelých pravděpodobně mnohonásobně vyšší a podle některých odborníků není jisté, že nová vlna epidemie v Indii již vyvrcholila.

"V Indii je ještě mnoho oblastí, kde čísla stále stoupají," prohlásila vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumja Svaminathanová. Znepokojující je podle ní vysoká míra pozitivity testů, která se pohybuje kolem 20 procent. "Ve velkém množství indických států testování pořád není odpovídající. Když je tak vysoká míra pozitivity testů, je zřejmé, že netestujeme dost," dodala.

"Pokles potvrzených případů covidu v Indii je iluze," napsal na twitteru profesor medicíny S. Vincent Rádžkumár, který působí v nemocnici Mayo Clinic ve Spojených státech. "Vzhledem k omezenému testování je celkové číslo silně podhodnocené. Potvrzené případy mohou být zaznamenány jen tam, kde je lze potvrdit, a to v městských oblastech. Venkovské oblasti případy nepočítají," uvedl.

Indická vláda v neděli vydala detailní pokyny k monitorování nových případů infekce. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo jednotlivé vesnice, aby vyhledávaly lidi s chřipkovými příznaky a zajistily jim testy na koronavirus. Vláda premiéra Naréndry Módího je kritizována, že klíčová rozhodnutí týkající se koronavirových opatření nechává na jednotlivých státech a že nepostupuje dostatečně rychle při očkování obyvatelstva, ačkoli je Indie největším výrobcem vakcín na světě.

Krize v Indii dopadá i na mezinárodní očkovací program COVAX. Firma Serum Institute of India měla v průběhu března, dubna a května do programu dodat 140 milionů dávek vakcíny, nedodala ale zatím žádnou. Dětský fond OSN (UNICEF), který vakcíny pro program COVAX nakupuje a distribuuje, vyzval vůdce zemí skupiny G7 a Evropské unie, aby se s chudšími státy podělily o své vakcíny, uvedl dnes zpravodajský server BBC News.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama