V Indii přibylo přes 400 tisíc nových případů nákazy koronavirem

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za pátek zaznamenala přes 400.000 infekcí, čímž se souhrnná bilance případů v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dostala nad 19 milionů, napsala agentura Reuters. Indie zároveň zahajuje očkování všech obyvatel od 18 let, přičemž více států si stěžuje na nedostatek vakcín.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400.000 infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401.993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211.853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie dnes za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity, povolení má také ruská vakcína Sputnik V. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC. Jednu dávku dostala bezmála desetina Indů, avšak jen asi 1,5 procenta obyvatelstva má za sebou obě očkování.

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. "Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra," řekl.

Kedžrivál později prostřednictvím twitteru oznámil, že se ve 20milionovém Dillí o týden prodlužuje platnost omezení přijatých v boji proti koronaviru. Původně měl "lockdown" skončit v pondělí, napsala agentura AFP.

Vývoj nákazy a situace ve zdravotnictví však uvolňování restrikcí rozhodně nenahrávají. Nemocnice v Dillí i na mnoha dalších místech nezvládají nápor pacientů a rovněž nestačí kapacity v márnicích a krematoriích, zatímco lidé zoufale shání kyslík a péči pro své blízké. V jedné z nemocnic v hlavním městě dnes zemřelo několik lidí, když skupina těžce nemocných pacientů při čekání na doplnění zásob zůstala více než hodinu bez kyslíkové terapie, uvádí podle BBC místní média.

Jiná nemocnice v Dillí dnes odmítla přijmout 62letého muže lapajícího po dechu, protože všech 385 lůžek již bylo obsazených. "Objíždíme různá místa od šesti ráno a hledáme lůžko," řekl agentuře Reuters kamarád nemocného. "Kam máme jít?" dodal.

Při požáru v západoindické nemocnici zemřelo nejméně 18 lidí

Nejméně 18 lidí zemřelo při dnešním požáru v nemocnici v západním indickém státě Gudžarát. Dalších pět desítek pacientů zachránili pracovníci nemocnice a hasiči. S odvoláním na místní činitele o tom informují agentury AP a Reuters.

Požár v nemocnici ve městě Bharuč začal na jednotce intenzivní péče vyhrazené pro pacienty s covidem-19. Vypukl v brzkých ranních hodinách a během hodiny se ho podařilo uhasit, záběry místních televizních stanic nicméně ukazovaly, že dané oddělení nemocnice bylo zcela zničeno.

"Šestnáct pacientů a dva členové personálu v požáru zahynuli," uvedl policejní komisař. "Předběžné vyšetřování ukazuje, že požár byl způsoben zkratem," citoval činitele Reuters.

Pro indický zdravotnický systém to byla další tragická událost v době, kdy se potýká s obrovským rozmachem epidemie covidu-19. Před osmi dny zemřelo 13 pacientů s koronavirem při požáru na jednotce intenzivní péče v nemocnici na předměstí Bombaje, finanční metropole Indie. V jiné nemocnici ve státě Maháráštra předtím přišlo o život 22 pacientů poté, co kvůli úniku z nádrže došly zásoby kyslíku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama