V Indii se zřítil ledovec a vyvolal záplavy. Pohřešovány jsou desítky lidí

Na severu Indie se dnes odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což způsobilo záplavy. Přinejmenším sedm lidí zemřelo a dalších 125 osob se pohřešuje, ale jejich počet ještě může růst, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele severoindického státu Uttarákhand. Agentura AP hovoří o nejméně devíti mrtvých a 140 pohřešovaných.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Povodeň zřejmě zničila jednu vodní elektrárnu a druhou poškodila. Úřady nařídily evakuaci vesnic v okolí řeky Alaknanda. Vláda na místo vyslala pomoc a záchranáře.

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují množství vody, která se valí oblastí a devastuje ji, píše na svém webu BBC. Zveřejnila také video, na kterém je vidět, jak proud vody strhává přehradu.

Podle agentury AP povodeň zničila vodní elektrárnu Rišiganga a vodní elektrárnu Dhauliganga poškodila. Velký počet pohřešovaných tvoří právě pracovníci elektrárny Rišiganga, podotkla později agentura Reuters. Záplavy poškodily i zatím neupřesněný počet domů.

Údaje o neštěstí se však v různých médiích od začátku místy liší. Reuters původně psal, že úřady měly obavy ze smrti až 150 lidí. AP píše s odvoláním na své zdroje o 140 pohřešovaných v obou vodních elektrárnách.

U elektrárny Dhauliganga se nachází tunel, ve kterém zůstalo uvězněných nejméně 16 lidí, uvedla AP s odvoláním na mluvčího místní policie. Reuters později bez podrobnějších detailů uvedl, že dvanáct lidí z jednoho tunelu se povedlo zachránit a další uvázlé v jiném tunelu se záchranáři snaží vyprostit.

Na řece Alaknanda a jejích přítocích se nachází řada přehrad a vodních elektráren. Úřady dnes vypustily vodu ze dvou přehrad, aby zabránily záplavám ve městech níže po proudu řeky Alaknanda, píše AP.

"Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat. Měl jsem pocit, že svět byl smeten," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel vesnice Raini, který popsal, že se údolím valila lavina prachu, kamení a vody. Místní obyvatelé se podle něj obávají, že zemřeli pracovníci elektrárny a také vesničané, kteří kolem řeky hledali dřevo nebo pásli dobytek. "Vůbec netušíme, kolik lidí je pohřešováno," dodal.

Indický premiér Nárendry Módí sdělil, že situaci průběžně sleduje. "Indie stojí při Uttarákhandu a národ se modlí za bezpečnost všech, kdo tam jsou," napsal na twitteru. Ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že na místo míří letecky záchranáři, aby pomohli místním úřadům se záchrannými pracemi. Armáda do oblasti vyslala vojáky.

Bleskové záplavy a sesuvy půdy jsou ve státě Uttarákhand poměrně časté. V roce 2013 zapříčinily silné deště ničivé povodně, které zabily skoro 6000 lidí. Média neštěstí označovala za "himalájské tsunami", jelikož voda z bahnem a kamením, která se valila z hor, smetla domy, silnice i mosty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama