V Indii sílí protesty farmářů proti zemědělské reformě

Tisíce zemědělců s traktory se dnes vydaly z indického státu Rádžasthán do Dillí a pohrozily zablokováním hlavní dálnice z Džajpuru do indické metropole. Informují o tom místní média. Indičtí zemědělci protestují proti několika novým zákonům, které podle nich pomohou velkým společnostem a uškodí jejich živobytí. Farmáři demonstrují už několik týdnů, série jednání s vládou ale zatím dohodu nepřinesla.

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

Protestující chtějí zrušit tři nové zákony, nikoliv aby byly jen upraveny. Zemědělská reforma umožňuje vstoupit do obchodování s plodinami soukromníkům. Podle farmářů tak vláda od nich přestane kupovat obilí za garantovanou minimální cenu a volná soutěž stáhne ceny dolů. Vláda naopak tvrdí, že reforma liberalizující obchod farmářům do roku 2022 zdvojnásobí příjmy.

zdroj: YouTube

Tři nové zákony, které už ratifikoval indický prezident, podle vlády umožní zemědělcům volně obchodovat se svou produkcí. "Osvobodili jsme farmáře od mnohých restrikcí. Nyní mohou prodávat, komu chtějí," řekl ve středu premiér Naréndra Módí.

Zemědělce podporuje řada opozičních politických stran a za pravdu jim dávají i někteří ekonomové. "Prostudoval jsem si nové zemědělské zákony a uvědomil jsme si, že mají vady a že farmářům uškodí," napsal na twitteru bývalý hlavní zemědělský poradce vlády Kaušik Basu. "Regulace našeho zemědělství potřebuje změnu, ale nové zákony poslouží korporacím víc než zemědělcům," dodal Basu.

Zástupci indických zemědělců v sobotu zdůraznili, že budou pokračovat v pokojných protestech. Místí úřady ale už posílily nasazení policie a stavějí zábrany, aby se do hlavního města nedostali zemědělci ve velkém počtu. "Budeme se snažit použít zejména dialog a minimum síly," řekla místní televizi NDTV šéfka policejní jednotky v Dillí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama