V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé zemřeli

Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým příspěvkem, který urazil místní muslimskou komunitu. Sdělení, které podle médií zmiňovalo proroka Mohameda, napsal příbuzný indického zákonodárce. Před domem politika se v úterý večer shromáždil rozbouřený dav a policie k jeho rozehnání nakonec použila i ostrou munici.

Muslimové
doporučujeme

"Policisté neměli kudy utéct a museli se uchýlit k výstřelům. Tři lidé zemřeli," oznámil policejní velitel Kamal Pant. Smrtící munici ale policie zřejmě použila až poté, co situaci nevyřešily obušky ani slzný plyn. Následně policie uvedla, že protest dostala pod kontrolu, a ve dvou policejních okrscích Béngalúru zavedla noční zákaz vycházení.

Terčem výtržností se v noci stal nejen dům místního politika, ale také budova policie. "Přestože starší členové komunity se snažili shromážděné uklidnit, dav zapaloval auta na ulici a zaútočil na policejní stanici," řekl Pant. Několik desítek příslušníků pořádkových sil podle médií utrpělo zranění a kvůli podezření z ničení majetku a útoků na strážníky bylo zadrženo 110 lidí.

Ve vazbě skončil také autor facebookového příspěvku, který místní muslimové brali jako urážlivý. Podle indických zdrojů se týkal proroka Mohameda, sdělení už ale bylo smazáno a agentura Reuters ani server BBC z něj necitují. Facebook se k věci bezprostředně nevyjádřil.

"To, co bylo napsáno o prorokovi, bylo dílo narušené mysli s úmyslem vyprovokovat násilí," uvedl zákonodárce Dineš Gundu Rao ze strany Indický národní kongres. Autorem příspěvku je podle policie synovec jiného představitele této politické strany Akhandy Šrínivase Murthyho. Ten po útoku na jeho bydliště vyzýval protestující k zachování klidu a sliboval jim spravedlivé potrestání jakýchkoli zločinů.

"Všichni jsme bratři. Ať se stal jakýkoli zločin, nechte na zákonu, aby jim dal za vyučenou," uvedl. Lidé by se podle něj neměli uchylovat k násilí kvůli "někomu, kdo porušil zákon".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama