V Indonésii a Bangladéši se protestovalo proti Francii. Macron je prý "skutečný terorista"

Tisíce muslimů dnes protestovaly u francouzského velvyslanectví v indonéské Jakartě proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi za jeho výroky po nedávných útocích islámských radikálů ve Francii. Podobný protest s účastí asi 50.000 lidí se konal také v bangladéšské metropoli Dháce.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Demonstranti v Jakartě označili Macrona za "skutečného teroristu", požadovali odvolání francouzského velvyslance a bojkot francouzského zboží. Macron se podle nich musí omluvit a odvolat své předchozí výroky.

"My, muslimové odpouštíme, ale pokud neodvolá svá slova o karikaturách (Mohameda) a neomluví se, budeme jím navždy pohrdat," citovala agentura Reuters jednoho z účastníků.

Macron muslimy pobouřil svou obranou práva na svobodu slova a tisku při obhajování karikatur proroka Mohameda, které se znovu objevily ve Francii v době procesu týkajícího se teroristického útku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo z roku 2015.

V říjnu zabil islámský radikál francouzského učitele, který karikatury použil při výuce, minulý týden ve čtvrtek zavraždil muž nožem v bazilice v Nice tři lidi. Indonéský prezident Joko Widodo útok v Nice odsoudil stejně jako Macrona, jehož slova podle něj uráží islám a narušují jednotu muslimů.

Demonstranti v Dháce žádali bojkot francouzského zboží, ale pořádkové síly jim nedovolily přiblížit se k francouzskému velvyslanectví. Podle policie se sešlo 50.000 lidí, pořadatelé, jimiž jsou islamistické skupiny, hovoří až o dvojnásobku účastníků. V Bangladéši to byla za týden už třetí protifrancouzská demonstrace. Indonésie a Bangladéš jsou většinově muslimské státy, dohromady mají na 400 milionů obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: V Indonésii vybuchla sopka Ili Lewotolok, evakuováno 2800 lidí

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na východě Indonésie dnes evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok.…

Městem Ghazní otřásla mohutná exploze, zahynulo přes 30 afghánských vojáků

29.11.2020 11:58 Aktualizováno Nejméně 31 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Správkyně Hongkongu patří k nejlépe placeným politikům. Kvůli sankcím USA…

29.11.2020 07:45 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama