V japonském Tokiu bude potřeba prodloužit nouzový stav

Guvernérka Tokia Juriko Koikeová dnes uvedla, že v japonské metropoli bude zapotřebí prodloužit nouzový stav, aby se zabránilo dalšímu šíření koronaviru. Její prohlášení prohlubuje obavy nad osudem letních olympijských her, které by Tokio mělo hostit od 23. července.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle japonské tiskové agentury Kjódó Tokio požádá o prodloužení nouzového stavu do konce května. "Začínají převládat mutace koronaviru, což vede k většímu počtu nákaz u mladých lidí. Roste riziko, že by nynější nárůst případů mohl překonat třetí vlnu epidemie, která vrcholila v lednu," řekla Koikeová, která zároveň vyzvala občany, aby omezili pohyb.

Nouzový stav byl v prefekturách Tokio, Ósaka, Kjóto a Hjógo vyhlášen 25. dubna a trvat má do úterý 11. května. Uzavřeny byly restaurace a další podniky podávající alkohol včetně populárních karaoke barů, stejně jako kina či nákupní centra s rozlohou větší než 1000 metrů čtverečních. Bez diváků se také musí obejít větší sportovní a kulturní akce.

Zmíněná opatření ale nárůst případů nákazy nezastavila. Guvernér prefektury Ósaka Hirofumi Jošimura rovněž prohlásil, že jeho úřad zažádá o prodloužení nouzového stavu, protože místní zdravotní systém je na hranici svých možností. Prodloužení by podle něj mělo trvat tři týdny až měsíc.

Pro prodloužení nouzového stavu jsou i představitelé dalších dvou prefektur, napsala ve středu agentura Reuters. Stávající situace ohrožuje konání letní olympiády, která byla již loni o rok kvůli pandemii odložena.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se od počátku epidemie potvrdilo necelých 618 000 případů koronaviru; denně jich přibývá kolem 5000. Asi 10.500 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V poslední době však po výskytu jedné z nových, nakažlivějších variací koronaviru přibývá infikovaných a vakcinace Japonců postupuje pomalu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama