V Japonsku jednala "skupina čtyř". Pompeo vyzval spojence v Asii ke spolupráci proti Číně
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Tokiu vyzval regionální spojence, aby spolupracovali proti tomu, co nazval "vykořisťováním, nátlakem a korupcí", kterých se dopouští čínská komunistická strana. Informovala o tom agentura Reuters. Pompeo jednal s šéfy diplomacií Japonska, Austrálie a Indie.
doporučujeme
Čtveřice poté uvedla, že posílí spolupráci v oblasti námořní bezpečnosti či kyberprostoru. K Pompeově otevřené kritice Číny se však ostatní tři ministři nepřidali.
Pompeo do japonské metropole zamířil na jednání s jedněmi z nejbližších amerických spojenců v regionu ve chvíli, kdy jsou vztahy mezi Washingtonem a Pekingem nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu například kvůli pandemii koronaviru, zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu, nelibě nese také její ambice v Jihočínském moři. Šéf Bílého domu před blížícími se prezidentskými volbami v USA rétoriku vůči Pekingu ještě vyostřil.
Pompeo tedy podle agentury Reuters vyrazil do Tokia hlavně s cílem utužit podporu u amerických spojenců v souvislosti s americkým postojem k Číně.
Napětí narostlo rovněž mezi Čínou a Indií kvůli sporné hranici v Himálaji a v posledních měsících se zhoršily i vztahy mezi Pekingem a Canberrou, píše agentura AP. Připomněla také, že Japonsko považuje rostoucí čínskou aktivitu v Jihočínském moři za hrozbu a má s Pekingem spory kvůli souostroví ve Východočínském moři, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü.
Pleased to have my first meeting with Japanese Prime Minister Yoshihide Suga. The U.S.-Japan Alliance has never been stronger and is the cornerstone of peace, security, and prosperity for the Indo-Pacific and will continue to be so for generations to come. pic.twitter.com/g1GknFDvSu
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) October 6, 2020
Většina regionálních amerických spojenců tak podle Reuters vítá tvrdší postoj Washingtonu vůči Pekingu, nicméně do přímého střetu se jim příliš nechce, také kvůli značné závislosti na obchodu s Čínou.
Už po setkání s australskou ministryní zahraničí Pompeova kancelář uvedla, že ministři probírali obavy týkající se "škodlivých aktivit" Číny v regionu. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová však byla zdrženlivější a o Číně se nezmínila, upozornila agentura Reuters.
"Ať už jde o individuální lidská práva, tržní ekonomiku, boj s dezinformacemi nebo budování větší odolnosti v našich zásobovacích řetězcích, naše společné hodnoty a zájmy znamenají, že sdílíme vizi svobodného, otevřeného a prosperujícího Indo-Pacifiku," uvedla šéfka australské diplomacie. Druhou největší ekonomiku světa poté přímo nekritizovali ani šéfové diplomacií Japonska a Indie, podotkla agentura AP.
Čína už dříve jednání skupiny čtyř zemí označila za snahu zastavit její rozvoj.
Pompeo v posledních dnech navštívil rovněž Vatikán, Itálii, Řecko a Chorvatsko. Součástí asijské části cesty měla být i návštěva Mongolska a Jižní Koreje, šéf americké diplomacie však cestu kvůli onemocnění Donalda Trumpa covidem-19 zkrátil.
Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…
03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…
Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí
03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…
Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády
01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…
Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté
01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…