V Japonsku jednala "skupina čtyř". Pompeo vyzval spojence v Asii ke spolupráci proti Číně

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Tokiu vyzval regionální spojence, aby spolupracovali proti tomu, co nazval "vykořisťováním, nátlakem a korupcí", kterých se dopouští čínská komunistická strana. Informovala o tom agentura Reuters. Pompeo jednal s šéfy diplomacií Japonska, Austrálie a Indie.

Mike Pompeo
doporučujeme

Čtveřice poté uvedla, že posílí spolupráci v oblasti námořní bezpečnosti či kyberprostoru. K Pompeově otevřené kritice Číny se však ostatní tři ministři nepřidali.

Pompeo do japonské metropole zamířil na jednání s jedněmi z nejbližších amerických spojenců v regionu ve chvíli, kdy jsou vztahy mezi Washingtonem a Pekingem nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu například kvůli pandemii koronaviru, zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu, nelibě nese také její ambice v Jihočínském moři. Šéf Bílého domu před blížícími se prezidentskými volbami v USA rétoriku vůči Pekingu ještě vyostřil.

Pompeo tedy podle agentury Reuters vyrazil do Tokia hlavně s cílem utužit podporu u amerických spojenců v souvislosti s americkým postojem k Číně.

Napětí narostlo rovněž mezi Čínou a Indií kvůli sporné hranici v Himálaji a v posledních měsících se zhoršily i vztahy mezi Pekingem a Canberrou, píše agentura AP. Připomněla také, že Japonsko považuje rostoucí čínskou aktivitu v Jihočínském moři za hrozbu a má s Pekingem spory kvůli souostroví ve Východočínském moři, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü.

Většina regionálních amerických spojenců tak podle Reuters vítá tvrdší postoj Washingtonu vůči Pekingu, nicméně do přímého střetu se jim příliš nechce, také kvůli značné závislosti na obchodu s Čínou.

Už po setkání s australskou ministryní zahraničí Pompeova kancelář uvedla, že ministři probírali obavy týkající se "škodlivých aktivit" Číny v regionu. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová však byla zdrženlivější a o Číně se nezmínila, upozornila agentura Reuters.

"Ať už jde o individuální lidská práva, tržní ekonomiku, boj s dezinformacemi nebo budování větší odolnosti v našich zásobovacích řetězcích, naše společné hodnoty a zájmy znamenají, že sdílíme vizi svobodného, otevřeného a prosperujícího Indo-Pacifiku," uvedla šéfka australské diplomacie. Druhou největší ekonomiku světa poté přímo nekritizovali ani šéfové diplomacií Japonska a Indie, podotkla agentura AP.

Čína už dříve jednání skupiny čtyř zemí označila za snahu zastavit její rozvoj.

Pompeo v posledních dnech navštívil rovněž Vatikán, Itálii, Řecko a Chorvatsko. Součástí asijské části cesty měla být i návštěva Mongolska a Jižní Koreje, šéf americké diplomacie však cestu kvůli onemocnění Donalda Trumpa covidem-19 zkrátil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama