V Jeruzalémě se koná další protivládní protest

Před jeruzalémskou rezidencí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se dnes lidé sešli k dalšímu protivládnímu protestu. Akce stejně jako několik předchozích souvisí s tím, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru, a také s Netanjahuovým korupčním procesem. Podle izraelských médií na dnešní shromáždění přišla také početná skupina premiérových zastánců a mezi oběma tábory nastaly potyčky.

Izrael
doporučujeme

Policejní velitel Motti Cohen povolil demonstraci do 23:00 hodin místního času (22:00 SELČ) a vyzval obě strany, aby se vyvarovaly násilí.

V obou táborech byl početný dav v řádu stovek lidí oddělených policisty, kteří také chránili premiérovu rezidenci. Okolní ulice zůstaly pro dopravu uzavřené.

Před rezidencí se akce namířené proti Netanjahuovi konají pravidelně a účastníci premiéra vyzývají k rezignaci. V Tel Avivu se většinou protesty zaměřují na kritiku ekonomické politiky v době pandemie. Při minulé jeruzalémské akci v noci na středu se několik lidí spoutalo řetězy a blokovalo vstup do parlamentu. Policie pozatýkala čtyři účastníky.

Netanjahu na dnešní tiskové konferenci pořádané ke koronaviru lidem vzkázal: "Nezatahujte stát do anarchie, násilí a ničení majetku. Neútočte na policisty, dělají svou práci." Jeho odpůrci dnes nesli hesla: Nepřestaneme bojovat za stát, jinou zemi nemáme, jsme otrávení z korupce.

Bývalý generál letectva Amir Haskel řekl, že se dnešního protestu účastní hlavně mladí lidé. "Očekáváme, že jich přijde hodně, a doufáme, že to skončí bez násilí," řekl.

K situaci se vyjádřil i prezident Reuven Rivlin. Vyzval koalici, aby se za krize přestala dohodovat a naznačovat, že by Izrael mohly čekat další volby. Netanjahu ale na tiskové konferenci popřel, že o volbách uvažuje. Vláda se však nemůže dohodnout o rozpočtu a jeden z Netanjahuových spojenců Miki Zotar řekl, že vláda za takových podmínek nemůže dlouho přežít. "Je třeba se rozhodnout: buď schválit rozpočet, mít stabilní vládu a funkční koalici, nebo jít k volbám," řekl. Podle průzkumů má Netanjahuův Likud značný náskok před ostatními stranami. V Izraelci v opakovaných volbách od loňska hlasovali třikrát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama