V Jeruzalémě se koná další protivládní protest

Před jeruzalémskou rezidencí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se dnes lidé sešli k dalšímu protivládnímu protestu. Akce stejně jako několik předchozích souvisí s tím, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru, a také s Netanjahuovým korupčním procesem. Podle izraelských médií na dnešní shromáždění přišla také početná skupina premiérových zastánců a mezi oběma tábory nastaly potyčky.

Izrael
doporučujeme

Policejní velitel Motti Cohen povolil demonstraci do 23:00 hodin místního času (22:00 SELČ) a vyzval obě strany, aby se vyvarovaly násilí.

V obou táborech byl početný dav v řádu stovek lidí oddělených policisty, kteří také chránili premiérovu rezidenci. Okolní ulice zůstaly pro dopravu uzavřené.

Před rezidencí se akce namířené proti Netanjahuovi konají pravidelně a účastníci premiéra vyzývají k rezignaci. V Tel Avivu se většinou protesty zaměřují na kritiku ekonomické politiky v době pandemie. Při minulé jeruzalémské akci v noci na středu se několik lidí spoutalo řetězy a blokovalo vstup do parlamentu. Policie pozatýkala čtyři účastníky.

Netanjahu na dnešní tiskové konferenci pořádané ke koronaviru lidem vzkázal: "Nezatahujte stát do anarchie, násilí a ničení majetku. Neútočte na policisty, dělají svou práci." Jeho odpůrci dnes nesli hesla: Nepřestaneme bojovat za stát, jinou zemi nemáme, jsme otrávení z korupce.

Bývalý generál letectva Amir Haskel řekl, že se dnešního protestu účastní hlavně mladí lidé. "Očekáváme, že jich přijde hodně, a doufáme, že to skončí bez násilí," řekl.

K situaci se vyjádřil i prezident Reuven Rivlin. Vyzval koalici, aby se za krize přestala dohodovat a naznačovat, že by Izrael mohly čekat další volby. Netanjahu ale na tiskové konferenci popřel, že o volbách uvažuje. Vláda se však nemůže dohodnout o rozpočtu a jeden z Netanjahuových spojenců Miki Zotar řekl, že vláda za takových podmínek nemůže dlouho přežít. "Je třeba se rozhodnout: buď schválit rozpočet, mít stabilní vládu a funkční koalici, nebo jít k volbám," řekl. Podle průzkumů má Netanjahuův Likud značný náskok před ostatními stranami. V Izraelci v opakovaných volbách od loňska hlasovali třikrát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset…

06.08.2020 14:08 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou…

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Čína odsoudila kanadského občana k trestu smrti, údajně vyráběl drogy

06.08.2020 10:45 K trestu smrti za výrobu drog byl v Číně odsouzen kanadský občan Sü Wej-chung. Informovala o tom…

75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu. Parkem míru se rozezněl zvon

06.08.2020 08:10 Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama