V KLDR oficiálně covid-19 není, úřady přesto uvalily karanténu na tisíce lidí

Severokorejské úřady posílají potravinovou pomoc do města Kesong uzavřeného kvůli podezření na první případ koronaviru a tisícům lidí nařizují karanténu.

Vyplývá to podle agentury AP ze zprávy severokorejských představitelů pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Svojí činností tak budí pochybnosti o tom, zda je jejich tvrzení o absenci koronaviru v zemi pravdivé.

Jak dříve informovala severokorejská agentura KCNA, severokorejský vůdce Kim Čong-un vyhlásil nouzový stav a nechal uzavřít pohraniční město Kesong kvůli zběhovi, který v červenci nelegálně překonal hranici z Jižní Koreje zpět do KLDR a jevil příznaky koronaviru. Podle zprávy pro WHO nařídily severokorejské úřady v souvislosti s navrátilcem 40denní karanténu ve státních zařízeních 3635 osobám, které patří mezi jeho primární i sekundární kontakty.

Podle Edwina Salvadora, představitele WHO v KLDR, Severní Korea organizaci informovala o tom, že provedené testy u navrátilce byly "neprůkazné". Salvador také uvedl, že hranice Severní Koreje zůstávají uzavřené, v zemi platí zákaz shromažďovaní, lidé musejí na veřejnosti nosit roušky a všechny vzdělávací instituce včetně školek mají prodloužené letní prázdniny. Od prosince již podle Salvadora karanténou v KLDR prošlo 25.905 lidí.

I když severokorejská propaganda vyzdvihuje, jakým způsobem se země dokázala s virem vypořádat, mnoho zahraničních pozorovatelů považuje za jisté, že KLDR nezůstala koronaviru ušetřena. Hranice s Čínou, svým největším obchodním partnerem, Severní Korea uzavřela až několik týdnů po prvním zaznamenaném případu na čínském území.

"I když v KLDR zatím nemuselo dojít k větší epidemii, je pravděpodobné, že značný počet jejích obyvatel se již nakazil," tvrdí podle serveru Time Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení sídlícího v jihokorejském Soulu. Kvůli špatnému stavu severokorejského zdravotního systému by rozsáhlejší šíření viru v zemi mohlo mít závažné humanitární dopady, připomíná AP.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

Saharský prach bude od víkendu nad ČR. Může ovlivnit sobotní maxima

Zítra začínají Velikonoce, které má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí pro přelom března a dubna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale dnes upozornil, že odhad sobotní maximální teploty nemusí být stoprocentně přesný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy