V říjnu došlo v laboratoři ve Wu-chanu k podezřelé aktivitě. Čína ji prý uzavřela

Prvním ohniskem, odkud se virus SARS-CoV-2 rozšířil do zbytku světa, byl čínský Wu-chan, o zdroji nákazy se však stále polemizuje. Američané se zaměřili na zdejší laboratoř a tvrdí, že v ní loni v říjnu došlo k podezřelé aktivitě.

Wu-chan
doporučujeme

Wuchanský institut virologie, který se nachází nedaleko ohniska viru SARS-CoV-2, měl být podle zpravodajské služby uzavřen kvůli nebezpečné události, ke které došlo mezi 6 a 11. říjnem roku 2019, uvedlo NBC News.

Senátor Marco Rubio, který je členem zpravodajské komise, tento týden řekl, že by bylo zajímavé, kdyby někdo analyzoval telemetrická data v blízkosti Wuchanské laboratoře od října do prosince roku 2019. „Pokud by tu byl dramatický pokles ve srovnání s předchozími měsíci, znamenalo by to, že se něco v laboratoři stalo,“ dodal Rubio.

Následně byl vydán dokument, který tvrdí, že americká zpravodajská služba zkoumala právě data z mobilních telefonů v okolí laboratoře a aktivita značně klesla od 7. do 24. října. Podle NBC News se kolem laboratoře nacházely zátarasy, které byly postaveny mezi 14. a 19. říjnem.

Trumpova administrativa již v minulosti prohlašovala, že má důkazy, které zvyšují přesvědčení, že virus SARS-CoV-2 pochází právě z laboratoře ve Wu-chanu. Tvrzení potvrdil i ministr zahraničí USA Mark Pompeo, který uvedl, že existuje značné množství důkazů, že virus pochází z laboratoře, a ne ze zvířecího trhu. Americké špionážní agentury v současné době dokument analyzují. Zpráva ale nenabízí žádný přímý důkaz o zastavení provozu laboratoře nebo o úniku viru SARS-CoV-2 z institutu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama