V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19

Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na covid-19, ale nemělo pozitivní test na koronavirus. Jejich cílem je pochopit dopad této nemoci na těhotné ženy a jejich děti, uvádí agentura Reuters. Bádání má objasnit, zda je možné, aby se nenarozené dítě nakazilo od matky koronavirem či dostalo od ní protilátky.

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

Zájem singapurských lékařů vyvolal případ ženy, která se v prvních měsících těhotenství nakazila koronavirem. Žena v listopadu porodila dítě, které podle lékařů mělo v krvi protilátky na nemoc covid-19, ale nakažené koronavirem nebylo. Protilátky na covid-19 zaznamenali v krvi novorozenců, kteří se narodili matkám, jež se nakazily koronavirem, také lékaři v Číně.

"Není stále objasněné, zda přítomnost protilátek poskytuje novorozenci nějakou míru ochrany před covidem-19, a tím méně, jak dlouho tato ochrana trvá," uvedl primář gynekologie v dětské nemocnici v Singapuru Tan Hak Koon. Lékařský výzkum se chce také zaměřit na důsledky nemoci covid-19 na těhotné ženy a děti před a po porodu.

Podle předního singapurského experta na infekční nemoci Paula Tambyaha je ale možné, že děti jistou ochranu proti koronaviru mají. Podle něj bylo ve světě zaznamenáno velice málo případů nákazy mezi novorozenci, kteří se narodili matkám, jež prodělaly infekci. "To by napovídalo, že by (novorozenci) mohli být chráněni nějakým způsobem mateřskými protilátkami," uvedl.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) těhotným ženám hrozí vyšší riziko, že nemoc covid-19 u nich bude mít závažný průběh. Podle WHO ale není jasné, zda matky mohou dítě před či po porodu nakazit koronavirem či mu předat protilátky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Epidemie koronaviru: Hirošima zvažuje hromadnou testovací kampaň pro 800…

15.01.2021 10:56 Až 800.000 lidí zvažuje na koronavirus otestovat regionální vláda japonské prefektury Hirošima. Šlo…

VIDEO: Ničivé zemětřesení zasáhlo Sulawesi. Počet obětí roste, stovky…

15.01.2021 10:51 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zemřelo následkem zemětřesení o síle 6,2 stupně, které v noci na dnešek místního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama