V Soulu začalo poslední soudní jednání v kauze dědice Samsungu

V Jižní Koreji dnes začalo poslední soudní jednání v kauze dědice průmyslového konglomerátu Samsung Electronics, který byl obviněn z korupce. Soud v metropoli Soulu rozhodne, zda se I Če-jong vrátí do vězení, informovala agentura Reuters. Potomek jedné z nejmocnějších jihokorejských rodin byl v roce 2017 odsouzen na pět let za úplatky v kauze bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

I Če-jonga
doporučujeme

Tento trest mu byl zkrácen a po odvolání pozastaven. Ve vězení strávil nyní 52letý I Če-jong pouze jeden rok, na svobodu vyšel v roce 2018. Nejvyšší soud ale kauzu poslal nižšímu soudu zpět a ten má nyní rozhodovat o novém trestu. Rozsudek se čeká 18. ledna.

I Če-jong, který byl od hospitalizace svého otce v roce 2014 de facto hlavou společnosti Samsung Electronics, čelí i dalším obviněním. Mimo jiné údajně podváděl a manipuloval s akciemi. Podle agentury Reuters je ale kauza s úplatky jediná, která by mohla jeho pozici v čele firmy ohrozit. Jeho otec zemřel letos v říjnu.

Vyšetřovatelé požadují pro I Če-jonga devítiletý trest. Kruhům kolem bývalé prezidentky údajně poskytl 43 miliard wonů (přes 844 milionů Kč), aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem. Jeho obhájci argumentují, že z věci žádný zisk neměl a že bývalá hlava státu porušila firemní svobodu a vlastnická práva, když zneužila svůj "imperiální status a autoritu".

Případný návrat do vězení by I Če-jonga odstavil od důležitých rozhodnutí v rodinné firmě, která je mimo jiné významným výrobcem smartphonů a polovodičů. Rodina přitom nyní potřebuje získat finance na zaplacení vysoké dědické daně a přeskupit majetek v přidružených společnostech, aby si nad nimi udržela kontrolu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama