V Thajsku se opět protestuje proti vládě, lidé převzali taktiku hongkongských aktivistů

Thajci dnes znovu vyšli do ulic na protest proti vládě. Tisíce lidí se sešly v Bangkoku i v dalších městech, informují agentury. Protesty trvají čtvrtý den po sobě, první demonstrace ale začaly již v polovině září. Demonstranti převzali taktiku hongkongských aktivistů - koordinují se skrze sociální sítě a přesouvají se z místa na místo, aby policii ztížili zásah. Ve čtvrtek thajská vláda schválila zákaz shromažďování čtyř a více osob.

V thajském Bangkoku lidé demonstrují proti vládě. (19.9.2020)
doporučujeme

Na demonstracích zaznívají slogany jako "Pryč s diktaturou". Účastníci vyzývají premiéra Prajutcha Čan-Oču, aby odstoupil z funkce. To thajský premiér odmítl. Prajutch Čan-Oča se dostal k moci v roce 2014 při vojenském puči. V roce 2019 jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

zdroj: YouTube

Demonstranti kritizují také monarchii a krále Rámu X., který většinu svého času tráví v Německu. Demonstrující požadují, aby byl zrušen zákon o královském majestátu, který trestá odnětím svobody kritiku krále a jeho rodiny. Chtějí také, aby byl omezen vliv krále na thajskou politiku a snížen rozpočet královského paláce. Část demonstrující žádá zrušení monarchie a nastolení republiky.

Protesty pokračují od čtvrtka. V pátek proti demonstracím zasáhla policie vodními děly. V sobotu policie zasahovala jen omezeně, úřady ale přerušily provoz metra, aby se demonstranti nedostali do centra metropole. Lidskoprávní skupiny uvedly, že tento týden policie zadržela alespoň 80 aktivistů, mezi kterými jsou i někteří organizátoři protestů. Thajská policie tvrdí, že se jen snaží zachovat pořádek v mezích, které ji "vytyčují zákony, mezinárodní pravidla a lidská práva".

Symbolem thajských protestů je gesto tří zdvižených prstů známé z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu. Od poloviny září se protestů zúčastnilo několik desítek tisíc lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama