Ve Wu-chanu stále panuje strach. Na obyvatele dohlíží speciálně určení komisaři

Čínský Wu-chan se po více než dvouměsíční uzávěře sice minulý týden znovu otevřel, nad obyvateli jednotlivých čtvrtí velkoměsta ale i nadále bdí speciálně určení komisaři, píše dnes agentura Reuters. Ti mají za úkol kontrolovat, kam lidé chodí a v jakém jsou zdravotním stavu, tedy dělat všechno proto, aby se zde znovu nerozšířil koronavirus.

Přidejte svůj názor

Wu-chan
doporučujeme

Wu-chan byl hlavním ohniskem koronaviru v Číně a prvním místem na světě, kde se nový koronavirus objevil. Číňané mají v nedávné paměti hrůzy, kterými si město prošlo, a bojí se, že by zde infekce mohla znovu propuknout. Pokračující dohled nad obyvateli Wu-chanu a neustálá kontrola každého jejich hnutí ale u některých vyvolává otázky, jak dlouho ještě bude současný stav trvat.

Jednou z pověřených je Feng Ťing, která stojí v čele bytové komise ve wuchanské ulici Tchan-chua-lin a má na starosti dohled nad 5400 lidmi. Kromě ní byly v lednu ve Wu-chanu vybrány tisíce dalších osob, které měly zodpovídat za to, že obyvatelé jedenáctimilionového města zůstávají doma.

Úkol Feng zdaleka ještě neskončil. "Obyvatelům stále nedovolujeme, aby opouštěli domovy, ven mohou jen ti, kteří se vrátili do práce a mají zelený QR kód v mobilním telefonu," řekla Feng reportérům Reuters. V jejím obvodu přitom nebyl za posledních 45 dní ani jeden případ infekce. Na otázku, zda za této situace komise trochu zvolnila svoji činnost, odpověděla, že v žádném případě.

Domovní komise v Číně existují od dob Mao Ce-tunga, funkci komisařů obvykle zastávají členové vládnoucí komunistické strany. Komisaři sehráli během uzávěry Wu-chanu klíčovou roli. Dvacet čtyři hodin denně dohlíželi na to, že lidé zůstávají ve svých domovech, a dokonce doprovázeli pozůstalé, kteří šli uložit popel svých blízkých na hřbitov. Zodpovídali ale i za to, aby lidé v domácí izolaci měli dostatek potravin a dalších nutných potřeb, měli na starosti dezinfikování povrchů a také se museli starat o zranitelné lidi včetně seniorů.

V době epidemie koronaviru komise spravovaly detailní záznamy o zdraví obyvatel, denně prováděly kontroly tělesné teploty svých svěřenců a pracovníci komisí zapisovali i nejmenší tělesné projevy jako kašel nebo bolest hlavy.

Když se ve městě začala znovu otevírat obchodní centra a firmy se navracely ke své dřívější činnosti, domovní komise měly za úkol i nadále dohlížet nad domácnostmi a zabránit tomu, aby se obyvatelé města zcela vrátili k volnému pohybu.

Mnoho lidí ve Wu-chanu říká, že jim pokračující opatření nevadí, protože během epidemie se ukázala jako efektivní. Najdou se ale i tací, kteří si na zásahy do soukromí stěžují. Jeden obyvatel Wu-chanu na čínské internetové platformě Weibo napsal: "Podle mě nejde o skutečné zrušení uzávěry, protože čtvrti stále omezují náš pohyb a zakazují lidem, aby vycházeli."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Olympiáda v roce 2021 bude jiná. Může se výrazně zjednodušit

04.06.2020 10:51 Tokijská guvernérka Juriko Koikeová uvedla, že olympijské hry odložené na příští rok budou muset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy