Velvyslanec EU v Pekingu: Spory Číny a USA maří boj s epidemií

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to dnes velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

"Jsme svědky strategického, hospodářského a politického napětí, které den za dnem roste. Podle našeho názoru toto napětí nepřispívá k duchu spolupráce, který je v současnosti potřeba," prohlásil Chapuis na dnešní tiskové konferenci. Informuje o tom Reuters.

První případy nákazy koronavirem se objevily na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Spojené státy obviňují Čínu, že rozsah epidemie v počátcích tajila, což přispělo k rozšíření nemoci covid-19 dál do světa. Podle názoru části expertů se virus přenesl na lidi ze zvířat na wuchanském tržišti.

Americký prezident Donald Trump ale opakovaně prohlásil, že koronavirus pochází z wuchanské virologické laboratoře. Pohrozil také Pekingu, že na Čínu uvalí další cla, protože podle něj nese odpovědnost za šíření epidemie a za dopady nákazy na americkou ekonomiku. Čínská vláda veškerá obvinění odmítá a říká, že se Trump snaží jen odvrátit pozornost od nedostatků americké vlády při řešení koronavirové krize.

"Jsem přesvědčen, že hlas Evropské unie je dnes ještě důležitější než kdy dřív. Jsme duší mnohonárodních řešení, která je třeba podniknout ke zmírnění koronavirové krize a k zotavení ekonomiky," uvedl Chapuis.

Evropský diplomat v této souvislosti zmínil i investiční dohodu mezi EU a Čínou, o níž obě strany vedly od roku 2013 řadu kol jednání. Evropa již dříve uvedla, že chce smlouvu uzavřít nejpozději v letošním roce. Problematickými body jsou především zajištění rovného přístupu na trh a rovných podmínek.

"Pokud bude tato dohoda uzavřena včas, to znamená v příštích několika týdnech, stane se jedním z klíčových kroků k obnově globální ekonomiky," prohlásil Chapuis.

Vůdci Evropské unie a Číny by se měli sejít na zvláštním summitu plánovaném na září.

Chapuis také vyjádřil politování nad tím, jakým způsobem čínský vládní list China Daily upravil článek, který společně sepsalo 27 evropských velvyslanců u příležitosti 45. výročí evropsko-čínských diplomatických vztahů. Čínské noviny totiž před publikováním vyškrtly část věty, která zmiňuje, že se koronavirus vyskytl poprvé v Číně. Jedná se o pasáž "Ale šíření koronaviru v Číně, odkud se virus v minulých třech měsících dostal do zbytku světa", ze které zbyly ve výsledném článku jen první tři slova. Plná verze textu byla nicméně zveřejněna na stránkách několika evropských ambasád v Číně včetně francouzské ambasády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy