Velvyslanec EU v Pekingu: Spory Číny a USA maří boj s epidemií

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to dnes velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

"Jsme svědky strategického, hospodářského a politického napětí, které den za dnem roste. Podle našeho názoru toto napětí nepřispívá k duchu spolupráce, který je v současnosti potřeba," prohlásil Chapuis na dnešní tiskové konferenci. Informuje o tom Reuters.

První případy nákazy koronavirem se objevily na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Spojené státy obviňují Čínu, že rozsah epidemie v počátcích tajila, což přispělo k rozšíření nemoci covid-19 dál do světa. Podle názoru části expertů se virus přenesl na lidi ze zvířat na wuchanském tržišti.

Americký prezident Donald Trump ale opakovaně prohlásil, že koronavirus pochází z wuchanské virologické laboratoře. Pohrozil také Pekingu, že na Čínu uvalí další cla, protože podle něj nese odpovědnost za šíření epidemie a za dopady nákazy na americkou ekonomiku. Čínská vláda veškerá obvinění odmítá a říká, že se Trump snaží jen odvrátit pozornost od nedostatků americké vlády při řešení koronavirové krize.

"Jsem přesvědčen, že hlas Evropské unie je dnes ještě důležitější než kdy dřív. Jsme duší mnohonárodních řešení, která je třeba podniknout ke zmírnění koronavirové krize a k zotavení ekonomiky," uvedl Chapuis.

Evropský diplomat v této souvislosti zmínil i investiční dohodu mezi EU a Čínou, o níž obě strany vedly od roku 2013 řadu kol jednání. Evropa již dříve uvedla, že chce smlouvu uzavřít nejpozději v letošním roce. Problematickými body jsou především zajištění rovného přístupu na trh a rovných podmínek.

"Pokud bude tato dohoda uzavřena včas, to znamená v příštích několika týdnech, stane se jedním z klíčových kroků k obnově globální ekonomiky," prohlásil Chapuis.

Vůdci Evropské unie a Číny by se měli sejít na zvláštním summitu plánovaném na září.

Chapuis také vyjádřil politování nad tím, jakým způsobem čínský vládní list China Daily upravil článek, který společně sepsalo 27 evropských velvyslanců u příležitosti 45. výročí evropsko-čínských diplomatických vztahů. Čínské noviny totiž před publikováním vyškrtly část věty, která zmiňuje, že se koronavirus vyskytl poprvé v Číně. Jedná se o pasáž "Ale šíření koronaviru v Číně, odkud se virus v minulých třech měsících dostal do zbytku světa", ze které zbyly ve výsledném článku jen první tři slova. Plná verze textu byla nicméně zveřejněna na stránkách několika evropských ambasád v Číně včetně francouzské ambasády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama