Většina Japonců je pro zrušení OH, epidemie není pod kontrolou

Téměř 60 procent Japonců se v posledním průzkumu vyjádřilo pro zrušení olympijských her v Tokiu. Koronavirová epidemie v Japonsku totiž stále není pod kontrolou. V metropoli byl do konce května prodloužen nouzový stav. Mezinárodní olympijský výbor a pořadatelé nadále intenzivně připravují režim, ve kterém by se mohla olympiáda uskutečnit bezpečně. Premiér Jošihide Suga konání olympijských her podporuje, ale poslancům řekl, že nikdy olympiádu nenadřazoval zdraví.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Hry v Tokiu by měly začít 23. července. Chystá se na ně přes 10.000 sportovců z celého světa a další početná skupina trenérů, funkcionářů, rozhodčích nebo pracovníků médií. Z obavy ze šíření nových mutací koronaviru už Japonsko zakázalo příjezd zahraničních fanoušků. O přítomnosti těch domácích se rozhodne v červnu.

Mezitím se objevila petice za zrušení olympijských her, kterou během pěti dní podepsalo více než 300.000 lidí. Deník Jomijuri Šimbun provedl o uplynulém víkendu průzkum, v němž bylo 59 procent respondentů pro zrušení OH a 39 procent pro jejich konání. Další odložení už nebylo v nabídce odpovědí. V jiném průzkumu společnosti TBS News se 37 procent Japonců vyjádřilo pro zrušení olympiády a dalších 28 procent pro její opětovné odložení, což ale není reálné.

Olympijskými hrami se zabývají i politici. Na zasedání parlamentního výboru se poslanci premiéra Sugy zeptali, zda by se hry uskutečnily, i kdyby pokračoval nárůst počtu případů covidu-19. "Nikdy jsem neupřednostňoval olympiádu. Mojí prioritou je chránit životy a zdraví japonské populace. Nejdřív musíme zabránit šíření tohoto viru," odpověděl předseda vlády. Doplnil, že konečné slovo má Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a že testovací závody i za přítomnosti zahraničních sportovců dopadly dobře. Situaci v Japonsku neprospívá, že patří k nejméně proočkovaným z vyspělých zemí.

Kvůli prodloužení nouzového stavu bude zřejmě muset prezident MOV Thomas Bach odložit inspekční cestu naplánovanou na polovinu května. Podle informací médií by se měla jeho návštěva uskutečnit v červnu, pokud nouzový stav skončí. Prezidentka organizačního výboru Seiko Hašimotová minulý týden řekla, že by bylo obtížné Bachovu cestu uspořádat za nouzového stavu.

Jeden z vrcholných představitelů MOV John Coates v sobotu řekl, že si neumí představit jiný scénář než uskutečnění olympiády. Také Český olympijský výbor (ČOV) sportovce ujišťuje, že hry budou. Zveřejňované průzkumy podle ČOV neodrážejí skutečnou náladu v Japonsku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama