VIDEO: Wu-chan připomíná město duchů, vyjednává se o evakuaci cizinců

Británie, Španělsko a Austrálie dnes oznámily, že se snaží pomoci svým občanům opustit čínské město Wu-chan, odkud se šíří nový typ koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Evakuaci svých státních příslušníků z Wu-chanu mají v plánu podle dřívějších zpráv v nejbližších dnech i Spojené státy, Francie a Japonsko. Podle britských bulvárních médií ale Čína evakuaci cizinců brání.

Wu-chan
doporučujeme

Novým typem koronaviru se od konce loňského roku nakazilo 2744 lidí a podle aktuální bilance mu 81 lidí podlehlo. Všechna úmrtí byla zaznamenána v Číně, nejnovější obětí je osmdesátiletá žena, která infekci podlehla na ostrově Chaj-nan. Nejhůře zasažena je provincie Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí. Ve snaze zabránit dalšímu šíření viru čínské úřady město Wu-chan uzavřely.

zdroj: YouTube

Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt řekl televizi ABC, že Austrálie jedná s čínskými úřady o tom, jakým způsobem by bylo možné evakuovat z Wu-chanu asi stovku australských dětí a mladých lidí.

Podobně se vyjádřila i španělská vláda. "Spolupracujeme s naším konzulátem v Pekingu a s představiteli Číny a Evropské unie, abychom zajistili repatriaci asi 20 Španělů pobývajících ve Wu-chanu, který je epicentrem koronaviru," napsala dnes na twitteru španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová.

Také Británie nabídla svým občanům, že jim s opuštěním provincie Chu-pej pomůže. "Pracujeme na tom, abychom umožnili britským státním příslušníkům opustit provincii Chu-pej," sdělila dnes britská diplomacie.

Britská bulvární média ale dnes s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že Čína odlet cizinců z Wu-chanu blokuje. Deník The Sun napsal, že čínští představitelé všem zahraničním zemím sdělili, že uzavírka města nebude kvůli repatriačním letům porušena. Podle deníku Daily Mail je "souhlas Pekingu jednou z překážek", která zatím evakuaci Britů z Wu-chanu brání.

Americký konzulát ve Wu-chanu už o víkendu oznámil, že má v plánu v úterý evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu. Podobné opatření má v plánu Japonsko a také francouzská vláda uvedla, že odveze z Wu-chanu stovky svých občanů. Ti Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině týdne, pak budou 14 dní v karanténě, prohlásila francouzská ministryně zdravotnictví. Německo dnes informovalo, že evakuaci svých lidí z Wu-chanu zvažuje.

Podle českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou ve Wu-chanu také čtyři Češi. Dva tam podle něho žijí dlouhodobě a nemají zájem se vracet do České republiky. Dva čeští studenti jsou ve Wu-chanu přechodně a vrátit se chtějí. Vojtěch o víkendu řekl, že ministerstvo zahraničí teď vyjednává ohledně jejich návratu s Francií.

Od víkendu ministerstvo žádné nové informace v otázce případného převozu dvou Čechů z Wu-chanu zpět do České republiky nemá, uvedla dnes jeho mluvčí Zuzana Štíchová. Záležitost česká diplomacie intenzivně řeší společně s dalšími státy Evropské unie, především s Francií, řekla ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama