Vietnam má nákazu pod kontrolou. Jak se vypořádal s novým koronavirem?

Vietnam je příklad země, které se podařilo dostat šíření koronaviru pod kontrolu, i když má omezené finanční prostředky. Na rozdíl od Jižní Koreje nevsadil Vietnam na drahé plošné testování, ale soustředí se na izolování infikovaných a dohledávání jejich kontaktů, popisuje dnes deník Financial Times.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vietnam, ilustrační foto
doporučujeme

Místní vláda se připravovala na příchod koronaviru ze sousední Číny již v lednu. Od té doby jde Vietnam příkladem, jak bránit šíření viru v zemi s omezenými prostředky, ale odhodlaným vedením, píše deník. Odborníci vyzdvihují reakci vietnamské vlády zejména v porovnání s Thajskem a jeho zmatenými opatřeními a Barmou, která až do pondělí tvrdila, že na svém území žádné případy koronaviru nemá.

Reakce Vietnamu na možné nebezpečí rozšíření koronaviru byla velmi rychlá. Již prvního února vláda přerušila letecké spojení s Čínou a uzavřela školy ve dvou největších metropolích Hanoji a Ho Či Minově Městě. V polovině února také uzavřela část provincie Vinh Phuc, která leží severně od Hanoje. Jednalo se o vůbec první izolaci po čínském městě Wu-chan, kde se nový koronavirus objevil poprvé.

Vietnam se zaměřil na aktivní testování všech, kteří se vrátili z rizikových oblastí nebo mohli přijít do kontaktu s infikovanými, ať už přímo nebo přes někoho dalšího.

Komunistická vláda také nařídila zdravotníkům, včetně studentů medicíny a lékařů na penzi, aby se do boje s koronavirem zapojili. Podle emeritního profesora Carla Thayera z australské Univerzity Nového Jižního Walesu může být právě vietnamský autoritativní politický režim v situaci, kdy je země takto ohrožená, výhodou.

K dnešnímu dni má Vietnam 123 potvrzených případů nákazy a žádné úmrtí, i když počet infikovaných osob může být stejně jako jinde v jihovýchodní Asii vyšší z toho důvodu, že stát neprovádí velké množství testů (ke konci minulého týdne jich provedl něco přes 15.000), připomíná deník The Financial Times.

Vietnamský úspěch stojí ale částečně také na nařízeném zapojení zdravotníků, armádních příslušníků, dohledu nad lidmi a síti informátorů. "Sousedé vědí, jestli jste se vrátili ze zahraničí. Pokud je v té oblasti někdo nakažený, tak to nahlásí," říká ředitelka infekčního oddělení dětské nemocnice v Ho Či Minově Městě.

Již dříve byla ve Vietnamu zavedena povinná karanténa pro osoby, které přicestují z Evropy, USA a zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Ta byla o víkendu rozšířena na cestující ze všech zemí, zároveň byly zrušeny všechny mezinárodní lety a zakázán vstup všem cizincům. Podle vietnamského serveru Tuoi Tre se to týká i těch, kteří jsou vietnamského původu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 14:13 Aktualizováno V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

V Japonsku roste počet nakažených koronavirem. Spekuluje se o plošné…

31.03.2020 09:55 Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2000, obětí je 59. Informovala o tom…

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Nové případy koronaviru v Austrálii přibývají pomaleji, Nový Zéland…

31.03.2020 07:34 Austrálie oznámila, že zaznamenala zpomalení v počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama