Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní Asie

Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské koprodukci. Důvodem je scéna s mapou jihovýchodní Asie, ve které si Čína nárokuje Jihočínské moře včetně oblasti u vietnamského pobřeží. Záběr z filmu mezi Vietnamci vyvolal pobouření na sociálních sítích, uvedla s odvoláním na vietnamská média agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kino, ilustrační foto
doporučujeme

Na mapě v animovaném filmu je jasně znázorněna přerušovaná čára ve tvaru písmene "U", kterou si tradičně Peking nárokuje na zdroje bohaté moře. Vyznačená oblast zahrnuje i pobřeží a hranici vietnamského kontinentálního šelfu, kde Hanoj těží ropu.

Pohádku vietnamská kina stáhla v neděli kvůli nesouhlasu, jež projevili Vietnamci na sociálních sítích. "Filmu zrušíme licenci," citovala náměstka ministra kultury, sportu a turismu Ta Quang Donga vietnamská média. Instituce má ve Vietnamu na starosti distribuci a cenzuru zahraničních filmů.

Sněžný kluk je příběhem čínské dívky, která zjistí, že na střeše jejího domu žije mladý yetti. Vznikl v koprodukci studia DreamWorks a šanghajského Pearl Studio.

"Měla jsem v plánu ten film vidět, ale když jsem slyšela o tom problému s námořní svrchovaností, nemyslím si, že bych měla," uvedla studentka a milovnice filmů před jedním z multikin v Hanoji, kde pracovníci odstraňovali plakáty lákající na kontroverzní pohádku.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u jeho útesů buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře vznášejí nárok Vietnam, Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan a Japonsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby,…

17.11.2019 21:38 Aktualizováno V Hongkongu se dnes vyhrotila situace kolem polytechnické univerzity, obsazené asi 200 studentů. Do…

Nepokoje v Bolívii přerůstají v občanskou válku. 23 mrtvých, desítky…

17.11.2019 17:42 Aktualizováno Při nepokojích v Bolívii přišly o život další čtyři osoby. Celkem tak mají politické nepokoje v…

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

O novém prezidentovi Srí Lanky je rozhodnuto. K moci se vrací vlivný klan

17.11.2019 13:03 Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál ziskem 52,25 procenta hlasů Gotabaja Radžapaksa, bývalý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama