Vliv Číny roste. Jako diplomatická mocnost poprvé předstihla USA

Čína poprvé disponuje větším počtem diplomatických zastoupení v cizině než Spojené státy. Svědčí to o globálních ambicích Pekingu, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na studii australského střediska Lowy Institute for International Policy, které se specializuje na asijskou bezpečnost.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.

"Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice," uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.

"Tato čísla jsou dobrým ukazatelem geopolitických změn," poznamenala AFP.

Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. "Kvantita je jedna věc, ale o skutečném posílení mezinárodního postavení bude rozhodovat kvalita čínské diplomacie," dodala podle televize CNN.

Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. Spojené státy neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem po otrávení bývalého britského špiona v ruské rozvědce Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: 61 zemí, zahrnutých v žebříčku, je v USA zastoupeno 342 diplomatickými misemi oproti 256 v Číně.

Za Čínou a USA na žebříčku následuje Francie, Japonsko a Rusko. Česko se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstalo na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií., Slovensko je na 43. místě.

Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet "globální Británii" i po odchodu z Evropské unie se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Výletní loď zamořená koronavirem. Evakuaci svých občanů chystá Británie

18.02.2020 08:35 Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by…

Covid-19 zabil téměř 1900 lidí, neunikl ani šéf hlavní nemocnice ve Wu…

18.02.2020 07:22 Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes…

Odpor k Číňanům graduje. V Kyrgyzstánu se demonstrovalo i na koních

17.02.2020 16:01 Více než 1000 lidí, včetně jezdců na koních, dnes v Kyrgyzstánu demonstrovalo proti výstavbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama