Volby v Barmě: Strana vedená Su Ťij tvrdí, že získala absolutní většinu

Národní liga pro demokracii (NLD) oznámila, že v nedělních parlamentních volbách v Barmě získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Podle mluvčího strany, kterou vede nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, si NLD může připsat až 377 mandátů.

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
doporučujeme

Oficiální výsledky teprve druhých voleb od odchodu vojenské junty má komise vyhlásit během dneška.

Aby NLD měla v parlamentu absolutní většinu, musí získat 322 ze 476 mandátů, které byly v neděli ve hře. Parlament má 664 křesel, čtvrtinu z nich nevolí obyvatelstvo, ale jmenuje ji armáda. Vláda neuspořádala na části území volby, takže 22 mandátů zůstane neobsazeno.

Výsledek voleb nekomentovalo druhé největší politické uskupení Strana svazové soudržnosti a rozvoje. Tu založili bývalí vojáci a představitelé vojenské junty, která vládla Barmě přes padesát let do roku 2015.

Parlamentní volby se neuskutečnily v některých částech země, kde k tomu podle vlády nebyla vhodná bezpečnostní situace. Za toto rozhodnutí si vláda vysloužila kritiku z domova i ze zahraničí. Jedná se například o Arakanský stát, kde žije menšina Rohingů. Na území Arakanského státu působí povstalci z Arakanské armády, kteří žádají větší autonomii pro tento stát.

Národní liga pro demokracii uspěla v prvních volbách po odchodu vojáků z vlády v roce 2015. Tehdy strana získala 390 mandátů díky vlně optimismu a velké popularity, které se těší vůdkyně strany Su Ťij. Letošní volby byly ve znamení epidemie koronaviru, ekonomických obtíží a zvyšujícího se etnického napětí, píše agentura Reuters. Část obyvatelstva navíc NLD vyčítá, že neuskutečnila reformu ústavy, kterou v roce 2008 prosadili představitelé armády.

Na mezinárodním poli byla barmská vláda a Su Ťij kritizovány za vojenské tažení proti Rohingům z roku 2017. Kvůli tažení muselo opustit svůj domov přes 700.000 příslušníků této menšiny. Vojenská operace měla podle OSN "genocidní úmysly", Barma takové tvrzení ale odmítá a tvrdí, že se jednalo o boje proti povstalcům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Bangladéš stěhuje Rohingy na nehostinný ostrov, lidskoprávní organizace…

03.12.2020 13:57 Bangladéš dnes začal s kontroverzním přesunem více než tisíce uprchlíků rohingské menšiny na ostrov…

Čína perzekvuje prodemokratické aktivisty, Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

03.12.2020 08:35 V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z…

Japonským slovem roku je "sanmicu", souvisí s koronavirovou epidemií

03.12.2020 08:07 Japonským slovem roku se stal výraz sanmicu, který poukazuje na pravidla, jejichž dodržování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama