Výjimečný stav v Biškeku ukončen, nejmocnějším mužem Kyrgyzstánu je nový premiér

Kyrgyzský parlament dnes schválil ukončení výjimečného stavu v hlavním městě Biškeku. Nový premiér Sadyr Žaparov, který zároveň převzal pravomoci hlavy státu, má dnes promluvit k národu, informovala agentura Reuters.

Kyrgyzstán, ilustrační foto
doporučujeme

Kyrgyzstánem zmítaly nepokoje a politická krize od voleb ze 4. října. Strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila.

Stoupenci opozice během protestů obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také 51letého opozičního představitele Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem.

Ve čtvrtek se funkce vzdal prezident Sooronbaje Žeenbekov a Žaparov dočasně převzal i jeho pravomoci. Dosavadní předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který je podle ústavy druhým nejvyšším představitelem středoasijské země, na dnešní schůzi parlamentu potvrdil, že se převzetí těchto pravomocí vzdává. Isajev už ve čtvrtek ohlásil svou rezignaci.

Právě Žeenbekov minulý týden vyhlásil výjimečný stav a vyslal do ulic kyrgyzské metropole vojáky. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí a jeden člověk zemřel. Žeenbekov je třetím kyrgyzským prezidentem, kterého během posledních 15 let nepokoje zbavily funkce.

Žaparov, nový nejmocnější muž středoasijské země s 6,5 milionu obyvatel, dnes poslancům řekl, že během několika hodin promluví k národu. Dosud tak však neučinil a zůstává nejasné, kdy projev pronese, poznamenala agentura Reuters.

Žaparov v krátkém projevu k poslancům navrhl snížit práh pro vstup politických stran do parlamentu z nynějších sedmi procent v parlamentních volbách, které by se měly konat do konce letošního roku. V lednu by podle předsedkyně ústřední volební komise měly následovat prezidentské volby. Jako úřadující prezident by se jich Žaparov nemohl zúčastnit.

"Je to bezprecedentní v dějinách Kyrgyzstánu. Ještě nikdy nebylo tolik moci soustředěno v rukou jediného člověka," prohlásil poslanec Omurbek Tekebajev na adresu Žaparova, který se stal premiérem s pravomocemi hlavy státu krátce poté, co jej jeho přívrženci osvobodili z vězení. Poslanec vyzval Žaparova, aby ujistil lidi, že ani on, ani jeho nejbližší spolupracovníci nebudou na prezidenta v nových volbách kandidovat.

Žaparov byl ve vězení od roku 2017 na základě obvinění z únosu gubernátora, kterého v roce 2013 nakrátko zadrželi demonstranti.

Nový premiér a jeho ministr zahraničí ujišťují, že nová vláda zachová spojenectví s Ruskem, které má v zemi vojenskou základnu, a Čínou, která je největším obchodním partnerem a investorem v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katar se omluvil za gynekologickou prohlídku žen na letišti

28.10.2020 13:06 Katarská vláda se omluvila za incident, kdy byly ženy na letišti v Dauhá kvůli novorozenci…

Pompeo odsoudil při návštěvě Srí Lanky aktivity Číny v zemi

28.10.2020 10:47 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes prohlásil, že čínská komunistická strana se vůči Srí…

Válka v Afghánistánu: Během bojů bylo letos zabito nejméně civilistů za…

27.10.2020 14:01 Při bojích a útocích v Afghánistánu za prvních devět měsíců letošního roku zahynulo nejméně…

Kyrgyzský premiér Žaparov chce být prezidentem

27.10.2020 12:57 Námitky některých právníků vyvolalo oznámení nového kyrgyzského premiéra a současně úřadující hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama