Vystrčil jako Kennedy, píše ekonom v komentáři pro přední americký deník

NÁZOR – Přední český politik Miloš Vystrčil navštívil tento týden Tchaj-wan a pronesl silný projev v tamním parlamentu, všímá si v komentáři pro americký server Washington Post Dalibor Roháč. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute zámořským čtenářům přibližuje, že Vystrčil navázal na slavný výrok prezidenta USA Johna Kennedyho „Jsem Berlíňan“, když prohlásil: „Jsem Tchajwanec“.

Miloš Vystrčil

Osvěžující aféra

Reakce čínských státních médií a čínské vlády přišla okamžitě, poukazuje autor komentáře. Připomíná, že čínský ministr zahraničních věcí Wang I, tou dobou na návštěvě Německa, pohrozil, že předseda českého senátu zaplatí za své „krátkozraké chování a politický oportunismus vysokou cenu“, což vyvolalo bezprostřední protireakci nejen českého ministerstva zahraničí, ale též Francie i německé kancléřky Angely Merkelové.

Aféra, která proměnila Českou republiku v nejotevřenějšího kritika čínské hegemonie z celé EU, je osvěžením v době, kdy si mnozí reflexivně asociují postkomunistickou střední Evropu s ‚neliberální demokracií‘ a oslabujícími závazky vůči západním spojenectvím,“ tvrdí americkému publiku Roháč. Dodává, že Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu přichází po mimořádném zvratu v česko-čínských vztazích.

Stávající český prezident Miloš Zeman během svého pobytu v úřadu navštívil Čínu hned pětkrát a čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se během jeho návštěvy Prahy v březnu 2016 dostalo mnohem pompéznějšího přijetí než jakékoliv jiné hlavě státu v dějinách samostatné České republiky, uvádí ekonom. Poukazuje, že situace kontrastuje s postojem prvního českého prezidenta Václava Havla, který před svou smrtí v roce 2011 často veřejně prezentoval své přátelství s tibetským dalajlámou, což velmi pobuřovalo čínské představitele.

Česká kritika Číny, která vyzdvihuje chabé respektování lidských práv a čínský přístup k náboženským menšinám, byla dlouho odmítána jako naivní, uvádí Roháč s tím, že podle pragmatických hlasů neměly morální principy stát v cestě přílivu čínských investic a vzájemnému obchodnímu rozvoji.

Ekonom připomíná, že ukázkou tohoto přístupu byl investiční konglomerát CEFC, jehož ředitel Jie Ťien-ming dokonce působil jako ekonomický poradce prezidenta Zemana, přičemž Čína svou hospodářskou přítomnost v České republice navenek silně vyzdvihovala.

Slibovaný příliv obchodních příležitostí se ale nikdy nenaplnil, vyzdvihuje Roháč. Podotýká, že CEFC sice investovala do pražské Slavie a českých pivovarů, ale přímé investice tchajwanských firem do českého průmyslu jsou čtrnáctkrát větší. „Ukázalo se, že naivní nebyli stoupenci Havlova principiálního postoje k Číně, ale ti, kteří věřili čínským slibům,“ deklaruje ekonom.

Pád Jie Ťien-minga z přízně pekingského režimu v roce 2018 oslabil síť obchodních zájmů obklopující prezidenta Zemana, tvrdí Roháč. Upozorňuje, že vůči Číně je kritická i česká veřejnost - z loňských průzkumů veřejného mínění vyplývá, že u Čechů jsou oblíbenější země EU, Spojené státy, Turecko a dokonce i Rusko -, přičemž 71 % z nich nyní považuje čínské utajování za důvod rozšíření koronaviru.

Češi se probudili

Rozkol s Čínou začal počátkem roku 2019 na městské úrovni, upozorňuje autor komentáře. Nastiňuje, že primátor Prahy Zdeněk Hřib tehdy odmítl zrušit pozvání tchajwanských představitelů na setkání diplomatů, navzdory silnému čínskému tlaku a o rok později ukončil partnerství Prahy s Pekingem kvůli konfliktu ohledně klausule o respektu politiky „jedné Číny“, které Peking odmítal z partnerské dohody vyřadit.

Čína v reakci pohrozila omezením financování fotbalové Slavie Praha, kterou koupila v roce 2015, ale Hřib přesto v lednu 2020 podepsal partnerskou dohodu s tchajwanskou metropolí, rekapituluje autor komentáře. Vysvětluje, že cestu, kterou nyní Vystrčil uskutečnil, plánoval již jeho předchůdce Jaroslav Kubera, ale čínská ambasáda v Praze a Pekingu naklonění čeští politici se uchýlili k reakci, která hraničila s vydíráním.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

České společnosti, jejichž představitelé navštíví Tchaj-wan, a předseda (senátu) Kubera nebudou v Číně ani čínským lidem vítáni,“ cituje Roháč z varovného dopisu čínského velvyslanectví. Americkým čtenářům přibližuje, že Kubera následně zemřel na infarkt, který podle své rodiny utrpěl právě kvůli čínskému nátlaku.

Tvrdá diplomacie Číny měla přesně opačný důsledek, než Peking zamýšlel, míní ekonom. Poukazuje, že české ministerstvo zahraničí odmítlo čínský požadavek, aby postavilo Hřiba a Kuberu do latě a Česká republika byla jednou z prvních zemí schengenského prostoru, která po vypuknutí koronavirové nákazy přestala vydávat Číňanům víza.

V květnu letošního roku pak česká a americká vláda podepsaly společnou deklaraci ohledně bezpečnosti sítě 5G, která implicitně směřuje proti čínským technologickým gigantům Huawei a ZTE, avšak krom spousty silných slov nepřišla žádná čínská odveta, upozorňuje Roháč. Deklaruje, že navzdory diametrálně odlišné velikosti obou zemí jsou hospodářské a politické páky Pekingu na Prahu v praxi nulové.

Česká republika podle ekonoma ukazuje, že cena principiálního, na hodnotách založeného přístupu k Číně není tak velká, jak zmiňují zastánci současného evropského postoje spočívajícího ve vyzdvihování „partnerství“ a „systémového soupeření“, tvrdí ekonom. Vyzdvihuje, že čínský podíl na celkových přímých zahraničních investicích v Evropě činí 1 %, což je méně než v případě Hongkongu a Singapuru.

Češi se probouzejí. Jak dlouho bude to samé trvat zbytku Evropy?“ táže se závěrem Roháč.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, ale zaplatit za ně musí lidé

08.12.2021 08:19 Severní Korea spěchá s výrobou dostatečného množství sladkostí, které chce rozdávat dětem při…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Aktualizováno Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Thajsko a Nepál hlásí první případy omikronu

06.12.2021 15:05 Thajsko a Nepál se dnes nově zařadily mezi státy, které na svém území zaznamenaly koronavirovou…

Čína eviduje 61 nových případů koronaviru za poslední den

06.12.2021 08:59 V Číně bylo během neděle potvrzeno 61 nových případů covidu-19, o dva více než předchozí den.…

Indie oznámila rekordní nárůst obětí po nákaze koronavirem

05.12.2021 09:17 Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem od července poté,…

Japonce čeká sezona novoročních firemních večírků. Část lidí se jich děsí

05.12.2021 08:32 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Výbuch sopky v Indonésii má už 13 obětí, skoro 100 lidí zraněno

05.12.2021 08:23 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Indonéská sopka Semeru vybuchla, zemřel nejméně jeden člověk, dalších 41…

04.12.2021 16:10 Aktualizováno Při výbuchu sopky Semeru na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva dnes zemřel nejméně…

Jižní Korea hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

02.12.2021 08:22 V Jižní Koreji za středu přibylo 5266 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku…

Korea hlásí rekordní počet nově nakažených a pacientů v těžkém stavu

01.12.2021 14:38 Aktualizováno Jižní Korea poprvé od začátku pandemie zaznamenala více než 5000 nových případů nákazy koronavirem…

Související:

Právě se děje

reklama